Ankara’da kadınlar balon uçurdu, şarkı söyledi

Kadın mimarlar, 8 Mart günü dolayısı ile İnsan Hakları Heykeli önünde polis engeli altında balonlar uçurdu. Kadınlar engellemeler arasında “Hayat bayram olsa” şarkısını seslendirdi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve demokratik kitle örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle abluka altında olan Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni okuyan Kadın heykeli önünde mor balonlar uçurmak istedi. Polis kadın mimarların balon uçurmasına ve İnsan Hakları Evrensel  Beyannamesi’ni Okuyan Kadın  Heykelini  ziyaret etmesine ise izin vermedi. Kadın mimarların anıtı ziyaret etmesini engelledi. Balon uçurmanın da yasak olduğunu söyleyen güvenlik güçlerine rağmen, mimarlar balonlarını gökyüzüne bıraktı. Mimarlar daha sonra engellemelere rağmen Mimarlar Odası bahçesinde oturarak hep bir ağızdan “Hayat Bayram Olsa” şarkısını söyledi.

 

Şube Başkanı Karakuş: “Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan etkinlik öncesinde Mimarlar Odası’nda yaptığı açıklamada ise Mimarlar Odası Ankara Şubesi yönetim kurulunda  kadınların temsiliyet oranının yüzde 60 olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:  “Çalışan ve işçi kadınların haklarını alamadığı, kadının gerçekten ötekileştirmeye çalışıldığı hatta evlerine kapatılmaya çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. Kadına yönelik şiddetten tacize kadar güvenlik sorunun yaşandığı kadınların gözyaşlarının dinmediği, anaların çocuklarının cenazeleriyle karşılaştığı, yürek acılarının bitmediği bir coğrafyada ne yaşamdan, ne çocuklarımızın yaşam hakkından ne de haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.”

© ozguruz.org
07.03.2018

2018-03-07T16:26:11+00:00