Maçka Parkı’nda yıkım başladı

 

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Maçka Parkı’nda bir süre ara verdiği tünel projesi yeniden başladı.

 

Yaşam  savunucularının direnişi sonrası ara verilen proje, bugün yeniden başladı. İBB’nin kararı sonrası Beşiktaş Stadı’nın karşısındaki alan panellerle çevrildi. Olay yerine ise çok sayıda polis ve toma gönderildi. Park içerisinde bulunan çok sayıda 3 ağaç ise sökülerek Sarıyer’e götürüldü.

“Maçka Parkı Hepimizin” İnisiyatifi üyesi Tolga Bektaş #ÖZGÜRÜZ’e yaptığı açıklamada, bugün sökülen ağaçların Sarıyer’e götürüldüğünü söyledi.


Maçka Parkı’nda ki yıkım kararının bir yıl önce alındığını söyleyen Bektaş, “Bu parkı kullanan on binlerce insan var. Tabi yalnızca insanlar değil hayvanlar içinde önemli bir mekan. İnsanlar bu nedenle rahatsızlığını dile getirdiler ve bununla birlikte ‘Maçka Parkı Hepimizin’ İnisiyatifini kurdular. Sosyal medya hesapları açıldı. Sonra “Ne yapabiliriz?” diye tartışmalar yapıldı. Bu parkı daha görünür kılmak için koşular, dans gösterileri yapıldı. CHP bu konu ile ilgili dava açtı. Şişli Belediyesi de itirazlarını dile getirdi. Mimarlar Odası ise bir dava açtı. Biz de hazırlanan dilekçelerle Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na itirazımızı sunduk. 6 ay sonra bize “İtirazınız kabul edilmemiştir” diye cevap verildi. Bugün de inşaat başladı. Emniyet Müdürü bununla ilgili bize Kurul tarafından kararın çıktığını söyledi” diye konuştu.


Yapılması planlanın projenin büyük olduğuna dikkat çeken Bektaş, “3. Köprünün tünel çıkışlarından bahsediliyor. Bu proje sonucunda parka yansımasını düşünün. Buranın altından tünel geçecek ve bir havalandırma sistemi olacak. Bu sistemden çıkan gazın haddi hesabı olmayacak ve bütün parka ciddi bir etkisi olacak” dedi.

 

İnisiyatif üyesi Tolga Bektaş

 


Ağaçlar Sarıyer’e götürüldü

“Bugün sökülen ağaçlar Sarıyer’de bir alana götürüldü. Bunu takip eden arkadaşlarımız var. Ekilmek için Sarıyer tarafına götürüldü. Belki de dedikleri gibi doğrudur, sökülen ağaçlar başka bir alana dikilecek” diyen Bektaş şu ifadeleri kullandı: “Kamusal alana faydası tartışılır. Yapılan yol projesinin böyle bir yerden çıkarılması abest bir durum. Swiss Otel bölgesinden yani Bayıldım caddesinden buradaki bulvara kadar yolu ortalayan iki tarafı da kapsayan bir şantiye alanından bahsediyoruz. Biz şunu ısrarla söylüyoruz. Bir kamusal fayda varsa ki bu da şerhlidir ve 3. köprüde tartışma konusudur bizim için. Bunun ‘Toplumsal bir fayda’ sağlayacağı konusunda gerçekten bir şerhimiz var. Bu tünel çıkışları yapılacaksa bile bu arkada eski hava gazı birimi bölgesi vardı, burası olabilirdi. Özel bir mülk olsa bile Küçükçiftlik parkı alanı alınabilirdi. Yani dediğim gibi ‘Kamusal fayda’ yaratacaksa burada kaçak bir otel var, buradaki The Ritz-Carlton otel kaçaktır, yıkım kararı vardır. Alınacaksa burası alınıp kamulaştırılsın. Belediye burayı Swiss Otele 49 yıllığına sattı. Alınacaksa orası alınsın.  Ama alınmıyor çünkü orası pahalı burası ucuz. Halkın kamusal son yeşil alanlarından birinden bahsediyoruz. Burası tabi daha rantsal geliyor. Sorunda bu zaten, hep halkın ortak alanlarından gasp edilerek eğer bir “fayda” yaratılıyorsa bunun üzerinden yaratmaya çalışıyorlar.”

 

“Bu parkın sakinleri itiraz etmeli”

Maçka Parkı etrafında yaşayanlara ise Bektaş şu sözlerle çağrı yaptı: “Burada yaşayan insanlar, yaşadıklarını dile getirsinler. Binlerce uğrayanı var bu parkın. Güneşli bir pazar günü gelirsiniz buraya ve buna tanık olursunuz.  Jönglör yapan, ip atlamaya gelen, piknik yapan, ailesi ile gelen, hayvanları ile gelen… Kapıcısından, modacısına yelpazesi çok geniş uğrak yeri bu park. Şehrin ortasındaki ve çok fonksiyonlu tek alan. Buraya gelen insanların bu projenin sonucu hakkında düşüncelerini ifade etmeleri gerekiyor. Yalnızca bu itiraz bile ciddi bir ses getirir. Bu hassasiyet gösterildiği zaman bir karşılığı olacağını düşünüyorum.”

 

Videoyu İzlemek için Tıklayın

 

Haber: Zübeyde Sarı – Onur Öncü

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 12.02.2018

 

2018-02-14T10:20:41+00:00