HDP PM üyesi Avcı: Kongreye gelenler çantalarını araçta bıraksın

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yarın yapılacak 3. Olağan Kongresi için Ankara Valiliği bazı önlemler aldı. Kongreye gelenlerin yanlarında bulundurdukları valiz, çanta, makyaj malzemesi, el çantası, kol çantası gibi malzemelerle geçişe izin verilmeyeceği duyuruldu. Valilik açıklamasında “Söz konusu kongrede emniyet tedbirlerinin etkin bir şekilde alınabilmesi amacıyla Ankara Spor Salonu çevresinde ve oluşturulacak tüm arama noktalarında, kongreye katılmak için gelen şahısların yanlarında bulundurdukları valiz, çanta, makyaj malzemesi, el çantası, kol çantası, spor çantası gibi malzemelerle arama noktalarından geçişlerine izin verilmeyecektir” denildi.

 

HDP PM Üyesi Mustafa Avcı, Ankara Valiliği’nin kararına ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e konuştu. Kongre öncesi güvenlik çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Avcı, Ankara Valiliği ve Ankara Emniyeti ile bir dizi görüşme yaptıklarını söyledi. Avcı, emniyetin kendilerine “AKP ve CHP’ye nasıl yaklaşıyorsak, size de öyle yaklaşacağız” dediğini belirtti.

 

“Tedbirimizi alacağız”

 

Kongrenin yapılacağı alanda bazı tedbirlerin alındığını söyleyen Avcı, “Güvenlik güçlerininin salona çantayla gelinmemesi gibi bazı talepleri var. Komite olarak düşündüğümüzde, bu talepler bize de mantıksız gelmiyor. Tedbirse, tedbirimizi onlar almıyorsa bile biz almak zorundayız. O yüzden genelgelerimize ve duyurularımıza rağmen sırt çantası, el çantası ve bu tür şeylerle gelen halkımızı mağdur etmeyeceğiz. Özellikle iki noktada emanet çanta bırakabilecekleri ekipler oluşturacağız, duyurularımızı duymayan halkımızın mağdur olmaması için böyle bir çözüm geliştirdik. Çantalarını alacağız, fişlerini kendilerine teslim edeceğiz. İl dışından gelen halkımıza şunu söylüyoruz, çantalarını araçta bıraksınlar ve salona öyle girsinler” dedi. Partilerine dönük devam eden gözaltılara değinen Avcı, “Gözaltılar devam ediyor, gözaltılar var ancak bütün arkadaşlarımızın yerini dolduracak yapıdayız. Bunlar bizi etkilemeyecek, kararlıyız” ifadelerini kullandı.

 

Yollar kapatılacak

 

Ankara Valiliği kapatılacak yollara ilişkin de bilgi paylaştı. Valilik, 10 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 23.00’ten 11 Şubat 2018 Pazar günü kongre sona erene kadar; Cumhuriyet Caddesi (Gar Kavşağı-Baruthane Kavşağı arası), Gar Kavşağı ile yan varyantları (altgeçit hariç), Ulaştırma Kavşağı ile yan varyantları (üstgeçit hariç), Kazım Karabekir Caddesi (Ulaştırma Kavşağı’ndan İstanbul Caddesi kesişimine kadar açılan cadde ve sokaklar) araç trafiğine kapatılacağını duyurdu.

 

VİDEO HABER: İRFAN UÇAR / EREN GÜVEN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 10.02.2018

 

2018-02-14T13:35:10+00:00