TMMOB Genel Başkanı Koramaz: İktidarın hedefiyiz

ANKARA- Görevlerinin meslektaşlarını korumak olduğunu söyleyen TMMOB Genel Başkanı  Emin Koramaz, iktidarın hedefi olduklarını ve kurumların farklı yollarla ele geçirilmeye çalışıldığına dikkat çekti.

 

Afrin harekatının başlamasının ardından TTB’nin ”savaşa hayır” bildirisi, savaş karşıtlarının desteğini alırken; iktidar cephesinde büyük tepkilere neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TTB’ye dönük açıklamalarının ardından, birliğin başkanı Raşit Tükel ve merkez konseyi üyeleri gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden süreçte de TTB’yi hedef almış ve ”bunların adının başındaki ‘türk’ ibaresi derhal kaldırılmalıdır” demişti. Konuşmanın içeriğine Türkiye Barolar Birliğini de dahil edilmesiyle birlikte, yasal düzenlemeyle, adının başında Türk/Türkiye ibaresi bulunun meslek odaları birliklerinin adının değişmesi bekleniyor. Ayrıca bu yasal düzenlemelerin beraberinde ‘üye olma zorunluluğunun kaldırılması’ gibi önemli yapısal değişikleri beraberinde getirmesi de beklentiler arasında.

 

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Meslek odaları birliklerinin isimlerinin ve yapılarının değişmesine ilişkin tartışmaları #ÖZGÜRÜZ’e değerlendirdi.

 

 

”Denetlediğimiz için hedefiz”

 

Meslek odalarına yönelik tavrın, bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Koramaz, bu kuruluşların anayasal dayanakları olduğunu vurguladı. Koramaz; ”Görevimiz, meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını korumak ve mesleklerimizin halkın genel menfaatleri doğrultusunda gelişmesini sağlamak için çalışmalarda bulunmaktır. Bu meslekler, odalar birliği yoluyla disipline edilir. İcra edlirken meslek ahlakı korunur ve etik değerlere sahip çıkılır” dedi. Koramaz, ayrıca kendi meslek alanlarından yola çıkarak iktidarların faaliyetlerini, kamu çıkarlarını gözeterek denetleyen kurumlar olduklarını ve bu yönleriyle ‘kamu muhalefet güçleri’ olarak değerlendirilebileceklerini söyledi.

 

 

Denetleyici rolleri var

 

Meslek odaları birliklerinin bilimsel yaklaşımlarının ve denetleyici rollerinin kuruluşlarından bu yana var olduğunu ve bu birliklerin bütün iktidarlarla karşı karşıya geldiğini aktaran Koramaz, “İktidarın hedefiyiz” dedi.

 

 

”Ele geçirmeye çalışıyorlar”

 

İktidarın politikalarını sadece eleştirmekle kalmadıklarını ve bilimsel raporlar hazırladığına dikkat çeken Koramaz, ”520 bin mühendis ve mimarın teknik bilgisine o raporlarda yer veriyoruz. Maden, enerji ve tarım politikalarına varana değin bilimsel bilgilerle desteklenen raporlar açıklıyoruz. Kamu zararı gördüğümüz zaman yargı yoluna başvuruyoruz. AKP’nin birçok yıkım ve talan politikasını açtığımız bu davalarla durdurduk ya da öteledik” diye konuştu.

 

 

“Ele geçirmeye çalışıyorlar”

 

TMMOB’un “saydam” bir kurum olduğunu ve her koşulda demokratik yollarla seçime gittiklerini söyleyen Koramaz, iktidarın demokratik yollarla ele geçiremediği kurumları şimdi farklı yollarla ele geçirmeye çalıştığına dikkat çekti.

 

VİDEO HABER: İRFAN UÇAR / EREN GÜVEN

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 09.02.2018

 

2018-02-14T13:35:31+00:00