M.B’nin avukatı: Müvekkilim neden öldürülmek isteniyor

MARDİN- M.B.’yi cinsel saldırıya maruz bırakan özel harekat polisi B.K yargılandığı davadan beraat etti. M.B’nin avukatı duruşmada, “Müvekkilim neden öldürülmek isteniyor” dedi.

 

Mardin’de M.B.’yi cinsel saldırıya maruz bırakan özel harekat polisi B.K hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıla kadar hapis istemi ile açılan davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, HDP’li vekiller, Mardin Kadın Platformu başta olmak üzere çok sayıda baro avukatı takip etti. Duruşma öncesi sanık yakınının salona silahla girmesi kısa bir tartışmaya yol açtı.

 

Mudahilik taleplerine ret

 

Kimlik tespitinin ardından konuşan avukat Hatice Demir sanığın, delilleri karartmaya çalıştığın söyleyerek İstanbul Sözleşmesi’nde kadına yönelik şiddetin önlenmesi maddesi kapsamında Diyarbakır Barosu olarak davaya müdahillik talebinde bulundu. Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi de aynı talepte bulundu. Sanık avukatı ise müdahillik talebinde bulunan avukatın suçtan zarar görmediğini ileri sürerek müdahillik  talebine itiraz etti. Mahkeme heyeti ise kadın avukatların müdahillik talebini reddetti.

 

“Müvekkilim neden öldürülmek isteniyor”

 

Avukat Hatice Demir de, asıl delilleri karartmaya çalışanların ahlaksız olduğunu dile getirdi. Demir, M.B.’nin tehdit edilmesi nedeniyle dün intihar girişiminde bulunduğunun altını çizerek bütün yargı makamlarının bu durumdan sorumlu olduğunu vurguladı. M.B.’nin avukatı Nezahat Almas ise, müvekkilinin özel hayatının hep göz önünde tutulduğunu söyleyerek, “Müvekkilim ile dün dava için görüşecektik. Görüşmeye gelmedi, intihar girişiminde bulundu. Gece yarısı müvekkilimi iki kişi sormuş. Müvekkilim neden öldürülmek isteniyor” dedi.

 

Beraat istedi

 

Sanık avukatı ise basında çıkan “Özel Harekat Polisi” sıfatının ön plana çıkarıldığını, neden bunun yapıldığını sorarak, mağdura asılsız iddialarla saldırdı. Sanık avukatı, B.K.’nin beraatini talep etti.  

 

Beraat verildi

 

İddia makamı sanığın tutuklanması yönünde talepleri kabul ederek, sanık polisin tutuklanmasını isteyerek, TCK’nin 102’nci maddesi kapsamında “kuvvetli cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Ancak, mahkeme sanık hakkında beraat kararı verdi. Hakkında beraat kararı verilen özel harekatçı B.K., adliye önünde kendisini bekleyen polisler tarafından karşılandı ve uzun bir süre tokalaştı. Avukatlar ise, kararı temyiz edeceklerini belirtti. Kararın ardından kadınlar Mardin Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklama yapan avukat Aslı Pasinler, sanık polisin tutuksuz olarak yargılanması sonucunda mağdur üzerinde baskı oluşturduğunu ve delilleri kararttığını söyledi.

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 08.02.2018

 

2018-02-14T13:36:02+00:00