HDP’nin “Büyük” kongresi başlıyor

ANKARA- HDP’nin bu hafta sonu yapılacak olan 3. Olağan Büyük Genel Kurulu’nda eş başkanlar değişecek. Adaylar arasında Pervin Buldan ve 8 erkek isim bulunuyor.

 

HDP 3. Olağan Büyük Kongresi 11 Şubat Pazar günü Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. HDP’nin kongresi Eş başkan ve milletvekillerinin tutuklu olduğu bir süreçte yapılıyor. Yüksekdağ’ın parti ile hukuki ilişkisi kesilmesi üzerine yerine, yasa gereği Serpil Kemalbay Olağanüstü Kongre ile seçilmişti. Kemalbay da dün TBMM Grup Toplantısı’nda “Eş Genel Başkanlığa” veda konuşması yaptı.

HDP’nin “stratejik” bir kongre olarak nitelendirdiği 3. Olağan Büyük Kongre hazırlıkları Kasım 2017’de başladı. HDP, ilçe ve il konferanslarının ardından 8 bölge konferansı düzenledi. Son olarak da 3-4 Şubat tarihlerinde yine Ankara’da önce Kadın Konferansı, ardından karma konferans düzenlendi. Kongre öncesi farklı inanç grupları, aydın, yazarlarla da bir araya gelen HDP görüş ve öneriler aldı. HDP tüm bu karar taslaklarını 11 Şubat’ta düzenlenecek olan 3. Büyük Kongre’ye taşıyacak.

Pazar günü yapılacak kongreye Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş aday olmayacak. Kongrede Denirtaş ve Yüksekdağ’ında mektup göndereceği öğrenildi.

 

‘Kadınlar ve Erkekler arasında eşit temsiliyet bulunuyor’

 

HDP’nin 1237 kongre delegesi bulunuyor. Ancak bunların 111’i ya tutuklu ya da hukuksal olarak kongreye katılamayacak durumda. Bu nedenle kongreye 1126 delege oy kullanabilecek.

HDP’de diğer partiler gibi kadın kotası yok, daha ileri bir noktada “eşit temsiliyet” bulunuyor. Yani yüzde 50 kadın temsiliyeti zorunlu. HDP’nin yüzde 60’ı bileşenlerden, yüzde 40’ı ise bireysel temsille şekilleniyor. Bileşenlerden ve birey hukukundan doğan bir örgütsel yapısı bulunan HDP’de bileşenler yüzde 60, birey hukukundan partide bulunanlar yüzde 40 temsil bulunuyor.

Meclis Başkan Vekilliği yapan Pervin Buldan tek kadın eş genel başkanlığa aday olarak öne çıkıyor. Erkek Eş Genel Başkanlığa da aday havuzunda 8 isim bulunuyor. Bu isimlerin ise Ali Kenanoğlu, Sezai Temelli, Saruhan Oluç, Ayhan Bilgen, Mithat Sancar, Kamber Saygılı, Rıza Turan ve Ertuğrul Kürkçü. olduğu tartışılıyor.

 

Haber: Eren Güven – İrfan Uçar

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 07.02.2018

 

2018-02-14T13:36:45+00:00