Gazeteci Bahtiyar tutuklandı

İSTANBUL- Balıkesir Bandırma’da geçtiğimiz günlerde evine yapılan baskınla gözaltına alınan Gazeteci Mete Cem Bahtiyar çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

Mete Cem Bahtiyar’ın evine geçtiğimiz hafta polislerce baskın yapıldı. Gözaltı kararı bulunan Bahtiyar sosyal medya paylaşımları ve BirGün Gazetesi’nde yaptığı haberler gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

 

Bahtiyar’ın evinde arama yapan polisler evde bulunan bilgisayar, cep telefonu ve çok sayıda kitaba da el koydu. İsmail Saymaz’ın Sözde Terörist, Sıfır Tolerans ve Prof Noam Chomsky’nin de kitaplarına el konuldu. #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Bahtiyar’ın ablası Nesrin Bahtiyar, “Ben Siyaset Bilimi Yüksek Lisans öğrencisiyim. Evde bulunan tez kitaplarıma da baskın sırasında el konuldu” diye konuştu.

 

“3 yıldır gazetecilik yapmıyorum”

 

Gözaltına alındıktan sonra Bandırma Emniyeti’ne götürülen Bahtiyar, 1 gün gözaltında tutulduktan sonra adliyeye çıkarıldı. Savunmasında 3 yıldır gazetecilik yapmadığını söyleyen Bahtiyar, “Daha önce ulusal bir gazete olan BirGün gazetesinde muhabirdim. Üzerime atılı suçlar söz konusu kaynaklardan aldığım paylaşımlardır. Ben hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmadım, hiçbir yere de üyeliğim yoktur. Son 3 yıldır da aktif olarak gazetecilik yapmıyorum” dedi. Savunmasının ardından Bahtiyar 31 Ocak günü “Örgüt propagandası” yapmak iddiası ile tutuklanarak Bandırma T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

 

Haber: Fırat Yeşilçınar

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 07.02.2018

 

 

2018-02-14T13:36:22+00:00