Kalyon ve Kolin Akkuyu’dan çekiliyor

HABER MERKEZİ- Akkuyu Nükleer Santral projesinden Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat’ın çekileceği, yerlerine ise EUAS International ICC’nin geçeceği iddia edildi.

 

Reuters’in Rusya’da yayınlanan RBC gazetesine dayandırdığı habere göre 22 milyar dolar büyüklüğündeki projeden çekilen Kalyon ve Kolin’in yerini EUAS International ICC alacak. İddialara ilişkin ise hala Kolin, Kalyon ve EUAS ICC’den bir açıklama yapılmadı.

 

Birgün Gazetesi yazarı ve Nükleer Karşıtı Platform üyesi Özgür Gürbüz iddialara ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e yaptığı açıklamada kararının süpriz olmadığını ifade etti. Gürbüz, “Bu projenin ne kadar pahalı olduğunu defalarca dile getirdik. Ekonomik ve proje uygun değildi” dedi. Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Mısır ile benzer bir anlaşma yaptığına dikkat çeken Gürbüz, aynı proje için alınan ücretin 30 Milyar Dolar olduğunu söyledi.

 

“Santral elektrik fiyatını artıracak”

 

Kurulacak olan santral ile birlikte elektrik fiyatının da artacağını söyleyen Gürbüz şu ifadeleri kullandı: “Türkiye diyor ki; proje çalıştığı gibi büyük bir oranını almaya başlayacağım. Rusya’ya verilen alım garantisi Kilowatt saat başına 12,35 Dolar Cent. Halbuki piyasada elektriğin şuan fiyatı 4 ile 5 dolar Cent. Yani 3-4 katı bir para.”

 

“Projeden vazgeçilmeli”

 

Hükümetin bu projeden derhal çekilmesi gerektiğini söyleyen Gürbüz, “Normal bir devletin bu projeden her şekilde vazgeçmesi gerekiyor. Hatta eğer tazminat ödemek gerekiyorsa bu bile ödenmeli. Çünkü bu projeler riskli projeler. Halkın buna ciddi tepkisi var. Hükümet bu riski göze alabilir. Fakat kredi veren kuruluşlar bu ihtimalleri de göz önünde bulunduruyor” sözlerini kullandı.

 

Atıcı: Hükümet çekilmeli

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise Kolin ve Kalyon’un değil hükümetin bu projeden çekilmesi gerektiğini söyledi. Projenin yapılması ile birlikte çevre sorunlarının artacağını söyleyen Atıcı, enerjinin de mevcut miktarının 4 katı üzerinde olacağına dikkat çekti.

 

Haber: Fırat Yeşilçınar

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 06.02.2018

 

 

2018-02-14T13:37:34+00:00