Yüzde 80 Şizofreni hastası 2 aydır cezaevinde

 

DİYARBAKIR – Abdulcelil Karaş, yüzde 80 Şizofreni teşhisi konulmasına rağmen Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulmaya devam ediliyor.

 

Şizofreni hastası Abdulcelil Karaş, Diyarbakır’da 2006 yılında gözaltına alınarak tutuklandı. 7 ay 10 gün cezavinde kalan Karaş, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cezavinden çıktıktan sonra psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Karaş’a 2016 yılında, yüzde 80 şizofreni teşhisi kondu. Devam eden yargılama sonucunda 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Abdulcelil Karaş, 2 Ocak 2018 günü tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konuldu.

 

“Hastaneye giderken gözaltına alındı”

Karaş’ın durumuna ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Erdal Karaş, kardeşinin 2006 yılında cezaevine girdiğinde rahatsızlanmaya başladığını söyledi. Karaş, “Kardeşim 2007 yılından bu yana sürekli ilaç tedavisi görüyor. Cezaevine girdiği için tedavisi de aksadı. İlaçlar ise cezaevi yönetimi tarafından gecikmeli de olsa kardeşime verildi” diye konuştu. Karaş, kardeşinin hastane yolunda gözaltına alındığını ifade ederek, gözaltına alındığında polislerin kardeşinin akli dengesinin yerinde olmadığının farkında olduğunu söyledi.

Karaş için Sağlık Bakanlığı tarafından verilen raporda “Şizofreni  tedaviye rağmen çalışma olanağı olmayan”, “Engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 80” olduğu belirtiliyor.

 

 

“Uyku problemi çekiyor”

Kardeşinin cezaevinde tek başına ihtiyaçlarını gideremediğine dikkat çeken Karaş şu ifadeleri kullandı: “Abim cezaevine girmeden önce günlerce dışarı çıkıp eve gelmiyordu. Geri döndüğünde ayakkabılarının olmadığını görüyorduk. Başına bir şey gelmesin diye balkonun kapısını kilitliyorduk, yemeğini biz yedirip banyosunu biz yaptırıyorduk. Kardeşim, kendisine söyleneni bile yapacak durumda değil. Kardeşimi görmeye gittiğimizde kafasını kaldırıp yüzümüze dahi bakmadı, duvarla konuşuyor gibiydik. Sordurduk, koğuşta da kimseyle konuşmuyor. Sürekli şuursuzca hareket ediyor.  Traş ediyorlar, banyosunu yaptırıyorlar ve çamaşırlarını yıkıyorlar. Abdulcelil çok ağır uyku problemi çekiyor ve yemek yiyemiyor.”

 

“Karaş serbest bırakılmalı”

Karaş’ın serbest bırakılması için Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cezaevi Savcılığı’na gerekli başvuralar yaptıklarını söyleyen Karaş’ın avukatı Şivan Cemil Özen ise hala bir cevap alamadıklarını dile getirdi. Müvekkilinin kendisini tanıyamayacak halde olduğuna dikkat çeken Özen, Karaş’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

 

Haber: Ferhat Sevim

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 03.02.2018

 

2018-02-03T14:46:36+00:00