CHP’li İnce’den partisine: Kürtler doğru söylemez mi?

 

ANKARA – CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor. 36. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi, 165 delegenin imzasıyla Muharrem İnce oldu. Kılıçdaroğlu içinse 1081 delege imza verdi.

 

Kurultay konuşmasında Kılıçdaroğlu, Türkiye’de “Beka” sorunu olduğuna dikkat çekerken Genel Başkan  Adayı Muharrem İnce ise Enis Berberlioğlu’nun tutuklanmasında partisinin de suçu olduğunu söyledi.

 

Kılıçdaroğlu: İki yoldaşımız yok

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “İki değerli yoldaşımız aramızda yok. Biri Deniz Baykal. Ve aramızda olmayan milletvekilimiz Enis Berberoğlu. Enis Berberoğlu, hakkın, hukukun ve adaletin olmadığı ülkede hiçbir somut gerekçe gösterilmeden içeride tutulmaktadır. Bütün yol arkadaşlarımın selamını gönderiyorum. Enis Berberoğlu’nun tutuklanma gerekçesi hiçbir belgeye dayanmayan belgeyle içeride. Onu tutuklayanlar şu an içeride. Türkiye tarihinin en zor koşulları içinde ve bir beka sorunu ile karşı karşıya olduğu ifade ediliyor. Cumhuriyet tarihimizin en zor süreçlerinden birini yaşıyoruz. Bu kurultay Türkiye’yi yaşanan sorunlardan çekip çıkarma kurultayıdır. Bu kurultay, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırma kurultayıdır. Bu kurultay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe’den bakıp ‘Geldikleri gibi gidecekler’ dedikleri kurultaydır.”

 

İnce: Sürekli kaybeden muhalefet var

Kılıçdaroğlu’nun ardından konuşan İnce ise konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ben dokunulmazlık oylamasına hayır oyu vereceğim dedim, hayır oyu verdim. Parti MYK’sı evet vereceğiz dedi evet verdi. Neden? ‘Kürtler de hayır diyor, aynı kefeye koyulmayalım’ diye hayır denildi. Kürtler hiç doğru söylemez mi?” diye konuştu. Sürekli yanılan bir iktidar, sürekli kaybeden bir muhalefet var. CHP’nin çok değerli gönüldaşları, geleceğimiz elimizden alınıyor, cumhuriyetimiz yıkılıyor, umutlarımızı söndürmek istiyorlar, yaşama sevincimizi yok etmek istiyorlar.  Karşımızdaki bir siyasi parti değil, ülkeyi yağmalamak için bir araya gelmiş bir yapı. Cumhuriyeti kuran parti, cumhuriyeti kurtaracaktır. CHP’de de tuzu kurular var. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy (belediyeler) onları aldı mı yetiyor. Erzurum, Şanlıurfa onu ilgilendirmiyor. Sığınmışlar 3, 5 belediyeye.”

 

Erdoğan’a tepki

“Umut olmak için buradayım. Büyük değişim için buradayım. Pasaportumuzun Edirne’den öteye değeri yok. Ortadoğu bataklığına saplandık. Bir tarih cahili ‘ÖSO, Kuvayı Milliye’ diyor. Kuvayı Milliye askerlerinin ekmek almaya parası yoktu. Ne diyorsun sen cahil. Kuvayı Milliye’nin askerleri emperyalistlere karşı savaştı. ÖSO’nun derdi bir tane; Esad gidince onların sorunu bitiyor. Sen nasıl olur da Kuvayi Milliye ile yan yana koyarsın. Tarih cahili. ÖSO dolarla maaş oluyor. Kuvayı Milliye evine ekmek götüremiyordu.”

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 03.02.2018

 

2018-02-03T14:30:04+00:00