TTB üyesi Prof. Dr. Hamzaoğlu: GATA’da savaşın halk sağlığı sorunu olduğunu anlatırdım

ANKARA – Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde askerlere “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dersi verebildiğini ancak şimdi bunu söyleyen TTB yöneticilerinin gözaltına alındığını söyledi.

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Merkez Konseyi üyesi 4’ü profesör 11 yöneticisi 3 gündür gözaltında. 7 cümle, 92 kelimeden oluşan “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlığıyla yapılan açıklama sonrasında TTB’ye yönelik operasyonu Toplum ve Hekim Dergisi Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile konuştuk.  

 

Hamzaoğlu #ÖZGÜRÜZ’e şu açıklamalarda bulundu:

11 hekim gözaltında

“7 cümle, 92 kelimeden oluşan TTB açıklaması sayıya vurulduğunda çok hafiftir. İnsanlık tarihinin milyonlarca yıldır biriktirdiğinin oraya yansıdığını düşünürseniz metin çok ağırdır. TTB metni hekimliğin evsensel değerlerinden birini tüm somutluğuyla ifade ediyor: Savaş bir halk sağlığı sorunudur. Bizler bunu okullarda ders olarak anlatıyoruz. Savaşın ortaya çıkardığı sonuçlar doğrudan kişileri ve genel olarak da toplumun sağlığını bozuyor: Öldürüyor, hastalandırıyor, göçe zorluyor. Tecavüzler artıyor, cinsel istismarlar artıyor, açlık, susuzluk kol geziyor. Ve savaş bittikten sonra döşenmiş mayınlar, ezilmiş topraklar, radyasyonlu topraklar, ekolojik yıkım nedeniyle de can almaya, etkilemeye devam ediyor. Evet o nedenle savaş bir halk sağlığı sorunudur. Arkadaşlarımız hekimliğin bu değerini kamuoyu ile paylaştıkları için Cumhurbaşkanı tarafından ‘terör seviciliği’ ile suçlandılar. Eski Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü bu kervana katıldı. İçişleri Bakanı ve yandaş sendikalar suç duyurusunda bulundu. Ardından TTB üyesi hekimler evlerinden, hastanelerinden kelepçelenerek Terörle Mücadele Şubesi’ne götürdüler.”

 

“Sağlık Bakanı istifa etmeli”

“Bir hekim olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı nasıl olur da savaşa karşı olmaz. Ya da ‘Savaşın bir halk sağlığı sorunu’ olduğunu söyleyen kendi meslek örgütü TTB’nin yöneticilerinin gözaltına alınmasını, binasının talan edilmesini nasıl olur da olumlar. Sağlık Bakanı kendi hekimlik kimliğini tartışmalı hale getirmiştir. Diplomasını rafa kaldırıp mesleki değerler üzerine düşünmesini öneriyorum. Sağlık Bakanı, hekimlerin meslek birliğine karşı böyle bir tutum alıyorsa, sessiz kalmayı beceremiyorsa istifa etmelidir.”

 

“Hükümetten fazla oyla seçildiler”

“Türkiye’deki 140 bine yakın hekimin 86 bini bir zorunluluk olmamasına rağmen TTB’ye üyedir. TTB yönetimi, Tabip Odalarının seçtiği delegelerin yüzde 58 oyu ile seçilmiştir. TTB, Cumhurbaşkanı ve hükümetten daha fazla bir oy oranı ile kendi alanında iş başındadır. TTB, ülkede hekimlik yapan herkesin meslek birliğidir. Bu birlik ülkedeki hekimleri temsil ediyor. Bu birlik aynı zamanda insanlık tarihinin biriktirdiği değerleri temsil ediyor.”

“Değerlerimiz olmazsa yok oluruz”

“2 yıl önce Ocak 2016’da ‘Bu suça ortak olmayacağız’ metnini kamuoyu ile paylaşan ve devletten ‘barış içinde yaşama’ haklarını talep eden 1128 akademisyen yapılmıştı. Erdoğan hakaretamiz sözlerde bulunmuş ve yerel idare bunu kendine görev bilip gözaltı ve tutuklamalar yapmıştı. Savcılar kendilerini görevli kılmıştı. Benzer bir süreç yaşanıyor. Ama Türkiye’de emek, demokrasi, özgürlük ve barış savunucuları -ki TTB ve hekimler de bunun içindedir- böyle bir sürece papuç bırakmayacaktır. Biz değerlerimizle varız, değerlerimizle yaşıyoruz. Değerlerimiz olmazsa yok oluruz. Değerlerimiz var olduğu müddetçe bu korku duvarı altında ezilmeyeceğiz, o duvarı yıkacağız.”

 

“GATA’da halk sağlığını anlattım”

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tıp eğitimi aldığını, orada hoca olduğunu belirten Prof. Dr. Hamzaoğlu, “Ben GATA’da, bir öğretim üyesi olarak tıp fakültesi öğrencilerine Halk Sağlığı dersinde 1998’e kadar savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu anlatabiliyordum. Geldiğimiz noktayı siz düşünün. Ya da beraber karar verelim” diye konuştu.

 

Video Haber: Eren Güven – İrfan Uçar

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 01.02.2018

2018-02-02T16:45:29+00:00