Büyükada davasına devam ediliyor

İSTANBUL- İstanbul Büyükada’da geçtiğimiz yıl yapılan etkinlik nedeniyle gözaltına alınan 1’i tutuklu 11 insan hakları savunucusunun yargılanmasına bugün İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Duruşmayı Af Örgütü ve RSF’nin yanı sıra çok sayıda uluslararası kuruluş izliyor. Duruşma öncesi #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, “60 yıllık tarihimizde gördüklerimiz bir ilk” dedi.

 

Önderoğlu: Yargılamalar sona ermeli

 

Duruşma öncesi #ÖZGÜRÜZ’e konuşan RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu yargılamaların sona ermesi gerektiğini söyleyerek, “Af Örgütüne yönelik operasyon karşısında kurumsal bir dayanışma niteliğinde adliye önünde bulunuyoruz. Af Örgütünün bu zamana kadar gerçekleştirdiği çalışmaların cezalandırıldığına tanığız. Af Örgütü yönetiminin gerçekleştirdiği sıradan bir dijital atölyenin nasıl kriminalize edildiğine tanığız. Son dönemde Türkiye Tabipler Birliği üzerinde gelişen baskıların da neden bütün bu üst yapıların hedef alındığını da anlamamıza yardımcı oluyor. Türkiye’nin bu zamana kadar geliştirdiği insan hakları mirasını yok etmeye dönük bir politik ve yargı süreci işliyor. Dolaysıyla bu kabul edilemez baskılar karşısında en iyi karşılık ta kurumsal dayanışma halinde olmak ve Türkiye’de insan hakları mücadelesinin soluk alması için dayanışma içinde kalmak olduğunu düşünüyoruz. O nedenle Taner Kılıç’ın biran önce serbest kalmasını istiyoruz. ve diğer hak savunucusu arkadaşlarımıza yönelik suçlamaların düşürülmesini istiyoruz” diye konuştu.  

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner ise #ÖZGÜRÜZ’e yaptığı açıklamada “60 yıllık tarihimizde gördüklerimiz bir ilk” diyerek “Şube başkanımız Taner Kılıç 8 aydır tutuklu. Aynı zamanda şube direktörümüz İdil Eser bu davadan yargılanıyor. Yani bu gördüklerimiz bir ilk. 60 yıllık tarihimizde dünyanın herhangi bir yerinde bir ülkede aynı zamanda iki kişi bile gözaltına alınmamıştı. Ama şuan iki kişi tutuklu. Bu hayati bir mesele Af örgütü için. Tabi ki Türkiye’de üst düzey yetkililerle görüşüyoruz görüşlerimizi onlara bildiriyoruz. Tabi ki onlar çok açık bir şekilde bunun asılsız bir dava olduğunu söylemiyorlar. Sanki Büyükada davası yakında bitecek belki çok uzun bir dava olmayacak gibi sanki hükümetli değil genel bir anlayışı var. Ama bizim için ana mesele Taner biliyorsunuz hala tutuklu. Taner’le ilgili herhangi bir delil yok. Bylock kullandığı iddiasıyla 8 aydır tutuklu ama bylock kullandığına dair bir delil yok” dedi.

 

“Sivil toplumunun durumu belli”

 

Türkiye’de çalışma şartlarının çok zor olduğuna dikkat çeken Gardner, “Bugün 11 insan hakları savunucu yargılanıyor. Dün TTB’den 11 hekim gözaltına alındı. Diyarbakır’da İHD şube başkanı Raci Bilici PKK üyeliğinden yargılanıyor. Osman Kavala Silivri’de cezaevinde. Sivil toplumun durumu Türkiye’de belli” ifadelerini kullandı.

 

Davanın 8 tutuklu sanığı 25 Ekim 2017’de görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti. Davanın tek tutuklu sanığı olarak Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakim karşısına çıkacak. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan Kılıç hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

“Bu dava vicdanımızı kanatmaya devam ediyor”

Duruşma öncesi yapılan açıklamada konuşan İnsan Hakları Ortak Platformu Genel Koordinatörü Feray Salman, yargılamanın hukuksuzluğuna dikkat çekerek, “Bu dava, vicdanımızı kanatmaya devam ediyor. Vicdanımızı kanatan sadece arkadaşlarımızın yargılanması değil, bütün hak savunucuları, gazeteciler ve dün hekimlere yönelik yapılan keyfi gözaltılar ve uzun tutuklamalardır. Talebimiz; Taner Kılıç’ın derhal tahliye edilmesi ve ortada bir suç olmamasına rağmen uzun bir soruşturma sürecine ve ağır karalama kampanyalarına maruz kalan hak savunucularının beraatidir” ifadelerini kullandı.

 

VİDEO HABER: ZÜBEYDE SARI / ONUR ÖNCÜ

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 31.01.2018

 

2018-01-31T11:30:50+00:00