Hatip Dicle: Amaç muhalefeti bastırmak

BERLİN- Aralarında Hatip Dicle, vekiliği düşürülen HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer, Nursel Aydoğan ve Barış Akademisyenleri’nin de olduğu bir heyet, devam eden Afrin operasyonuna ilişkin SPD, Die Linke ve Yeşiller Partisi temsilcileri ile biraraya geldi.  Alman parlemontu binasında yapılan görüşmenin ardından konuşan Dicle, yasama yürütme ve yargının tek şahıs üzerinde birleştiğini söyleyerek, “Türkiye değil, Erdoğan diyorum” dedi.

Görüşmenin ardından Hatip Dicle şöyle konuştu; “Yasama, yürütme ve yargı organları artık tek bir şahıs üzerinde birleşmiştir. Bu yüzden artık Türkiye değil, Erdoğan diyorum.

 

“Amaç muhalefeti bastırmak”

“Afrin operasyonu hukuk ve insanlık dışı bir operasyon. O yüzden bu operasyonu kınıyorum. Afrin operasyonunun arkasında başka nedenler var. Asıl amaç dışarda bir savaş üreterek içerdeki sorunların üzerini örtmek. Hükümet OHAL’i kalıcı hale getirmek ve muhalefeti bastırmak istiyor. Bu şartlarda da seçime gitmek istiyorlar.”

 

”Afrin, Suriye’nin minyatürüdür”

“Afrin Suriye’nin minyatürüdür. Kürtler, Araplar, Türkmenler ve daha birçok farklı halk ve dini içerisinde barındırıyor. Afrin Arap baharı sonrası süreçte bütün zor şartlarda ayakta kalmıştır. Rejimin orayı terk etmesinin ardından PYD öncülüğünde kendi içlerinde bir demokratik yönetim oluşturdular. Burası etnik ve inançsal açıdan Suriye’nin minyatürüdür ve gayet huzurlu olan bu kent, Türkiye’nin müdahalesine maruz kaldı. Afrin’in hedef alınmasının nedeni ise orada yaşayan halkı göçe zorlayarak, buraya radikal unsurların yerleştirilmesi. Afrin operasyonu başladığında, Erdoğan ’48 saat içerisinde bitireceğiz’ dedi. Şehir 30-40 kilometrelik küçük bir yer olmasına rağmen, bu nedenle büyük bir direniş olduğu için ilerleme kaydedilemiyor. Afrin de kazanacak, tıpkı Kobane gibi.” dedi.

 

VİDEO HABER: ELİF YALAZ / ULAŞ YUNUS TOSUN

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 30.01.2018

 

2018-03-14T14:10:21+00:00