Meşale Tolu: Alman vatandaşları üzerinden hükümetlerin pazarlık yapmasını doğru bulmuyorum

Meşale Tolu: Alman vatandaşları üzerinden hükümetlerin pazarlık yapmasını doğru bulmuyorum

 

İSTANBUL- Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan Etkin Haber Ajansı (ETHA) çevirmeni Meşale Tolu #ÖZGÜRÜZ’e konuştu. Alman hükümetine çağrı yapan Tolu, “Alman vatandaşları üzerinden hükümetlerin pazarlık yapmasını doğru bulmuyorum. Başka insanları getirip teslim edeceksin, sonra seni geri vereceğiz. O insanlar da suçsuz olabilir. O panzerler ve tanklar savaşta kullanılacak ve insanlar ölecek. Buna alet olmak istemezsin. Özgürlük uğruna başka insanların özgürlüklerinin elinden alınmasına göz yumamayız” dedi.

 

Mahkemenin hakkında verdiği tahliye kararına şaşırdığını söyleyen Tolu, “O gün mahkeme benimle ilgili şaşırtıcı bir şekilde tahliye kararı verdi. Tahliyeyi sadece adli kontrol şartıyla onayladı. Bir Alman vatandaşına yurtdışı yasağı getirerek verdi. Haftalık imza kararı verildi. Ama Terörle Mücadele şubesi ayrı bir karar olarak beni sınır dışı etmek istedi. Cezaevine geldiler. Çıkmak üzereyken yeni bir ile belge gelerek polise teslim ettiler. Tahliyemi hazmedemediler. Beni o gün 8 ay önce oraya teslim eden ekip gelerek sınır dışı edileceğimi söyledi. Yurtdışı yasağımın olduğunu da çok iyi biliyorlardı. Yargının kararını tanımamazlıktan gelip beni yurtdışına göndermek istediler” dedi. Almanya’nın bu tarz durumlara alışık olmadığını dile getiren Tolu, “Türkiye’de gazetecilik yaptım fakat bana Alman medyası sahip çıktı” dedi.

 

“Özgürlüğünüz için başkalarını takas edemezsiniz”

 

Almanya ile Türkiye arasında devam eden silah anlaşmasını hatırlatan Tolu, tutuklu Alman vatandaşları üzerinden hükümetlerin pazarlık yapmasını doğru bulmadığını şu sözlerle dile getirdi: “Başka insanları getirip teslim edeceksin, sonra seni geri vereceğiz. O insanlar da suçsuz olabilir. O panzerler ve tanklar savaşta kullanılacak ve insanlar ölecek. Buna alet olmak istemezsin. Özgürlük uğruna başka insanların özgürlüklerinin elinden alınmasına göz yumamayız. Kendi özgürlüğümüz için başkalarının özgürlüğünü takas edemeyiz. Almanya tabi ki en büyük silah ticareti yapan bir devlet. Türkiye ile NATO partneri. Silah ticareti çok eskiden beri sürüyor. Dün de vardı, bugün de. Bu ticaretlere toptan karşı olmak lazım. Bu ticaretten insanlar ölüyor. Ben Alman hükümetine çağrı yaparken şunu söylüyorum, ben özgürüm ama Deniz hala içeride. Ama bu ülkede yaşayan insanlar baskı görüyor. Almanya’nın insan hakları konusunda baskı yapması gerekiyor. Pazarlıklarda benim adım geçti mi bilmiyorum.”

 

“Gazeteciler dayanışmayı büyütmeli”

 

“Türkiye’de gazetecilik yapmak zor” diyen Tolu, gazetecilere dönük baskının tarihini de 2015 olarak açıkladı. Tolu, “İktidarın yanında duran yandaş medyanın dışındaki tüm medya baskı altına alındı. Sadece işini yapmaya çalışan bir grup gazeteci kaldı. İşte sizin gibi. Televizyonlarınız yok ama sosyal medya üzerinden gazetecilik yapıyorsunuz. Çok cesur gazeteciler var hala. Senin için gazeteciler için nöbet tutan insanlar var. Bunların hepsi güzel dayanışma etkinlikleri. Dün sadece Kürt ve Sosyalist basındı, bugün iktidarın tarafını tutmayan bütün gazeteciler hedef halinde. Dayanışmanın büyütülmesi gerekiyor” dedi.

 

Cezaevinde de çok sayıda hak ihlaline şahit olan Tolu, “Ailemle sadece 15 günde bir 10 dakika telefonla görüşebiliyordum. Bakırköy Cezaevi’nde 35 dakika görüşebiliyorduk. Çocukların boyama kalemleri yasaktı” diye konuştu.

 

VİDEO HABER: ZÜBEYDE SARI / ONUR ÖNCÜ

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 17.01.2018

2018-01-17T18:56:09+00:00