ÇHD İstanbul Şube Başkanı Yeşil: Adli tutuklulara tek tip uygulaması başladı

İSTANBUL- Avukat Gökmen Yeşil 657 sayılı KHK ile getirilen tek tip kıyafetin adli tutuklulara giydirildiğini söyledi. Avukat Yeşil, söz konusu yönetmeliğin ise henüz çıkmadığını hatırlattı.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, #Özgürüz’e yaptığı açıklamada adli tutuklulara turuncu tek tip elbise giydirildiğini söyledi. OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen uygulama için yönetmelik şartı olduğuna dikkat çeken Yeşil, “Yönetmelik çıkmamış olmasına rağmen adli mahpuslara tek tip kıyafet giydiriliyor. Fakat kamuoyuna yansıyan bilgi, kıyafetin mahpusların duruşmalara getirilip götürürken giydirileceğiydi” dedi.

 

Tek tip dayatılan Altundal ve Keskin’e darp

 

Silivri Cezaevi’nde tutulan İlker Altundal ve Gökhan Keskin’e tek tip kıyafet giydirilmeye çalışıldığını ve bunu giymedikleri için de tutukluların darp edildiğini söyleyen Yeşil, “Halkın Hukuk Bürosu’nun iki müvekkiline kıyafetler verilmiş. Giymeyince de işkenceye maruz kalmışlar. Bunu da nasıl öğrendik, henüz kendileri ile görüşemedik telefon ile ailelerine söylemişler. Bugün görüşme şansımız olmadı ama

yarın bu müvekillerle görüşeceğiz” ifadelerini kullandı. Silivri Cezaevi’nde uzun bir süredir sorunların yaşandığını belirten Yeşil, “Pazartesi günü görüştüğüm mahpuslar işkenceye uğramıştı. Birinin kafası kırılmıştı birininde kafasına dikiş atılmıştı. Gerekçe ise tek tip kıyafete karşı yaptıkları protestolardı. Bu protestolar da havalandırmadan hücreye geçmemektir. Daha öncesinde zorla koğuşa götürülüyorlardı ama Pazar günkü olayda bir saldırıya dönüşmüş ve kafaları duvarlara vurularak içeri götürmüşler” sözlerini kullandı.

 

“Mahpuslar kabul etmeyecek”

 

Tek tip kıyafet uygulamasının 24 aralıkta çıakrılan KHK ile getirildiğini söyleyen Yeşil açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ayrıntıları yönetmelikte düzenlenecek ve yönetmelik yayınlandıktan bir ay sonra uygulamaya gidilecek deniyordu. Ama henüz yönetmelik yayınlanmadı. Bu yapılanlar yönetmelik yayınlanmadan yapılan durumlardır. Tek tip elbise için Guantanamo’yu örnek verdiler. Orası insan hakları ihlallerinin yaşandığı kötü bir leke olarak bilinen bir yer. Türkiye hapishanelerinin Guantanamo’dan bir farkı var. Türkiye’de adli tutuklular ve cemaatten tutuklananların dışındaki siyasi mahpuslar bu tek tip elbiseyi giymeyeceklerini söylediler zaten. 80’lerde yaşanan deneyimler ölüm oruçları var. Daha uygulamaya geçilmeden yaşanan protesto ve eylemler gösteriyor ki acı olaylar yaşanacak. Mahpuslar bunu kesinlikle kabul etmeyecek.”

 

VİDEO HABER: ZÜBEYDE SARI / ONUR ÖNCÜ

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 17.01.2018

 

2018-01-17T16:33:19+00:00