Semih Özakça: Bu zulme gözler kapatılmamalı

ANKARA- Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 308. gününe girdi. Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Gülmen ve Özakça eylemlerini evlerinde sürdürüyor. Özgürüz’e konuşan Semih Özakça, “Bu zulme gözler ve kulaklar kapatılmamalı” dedi.

 

“Ağrılarım arttı”

 

Sağlık durumu giderek kötüye giden Özakça, “En son ayaklarımda bir problem vardı o şiddetlendi ve süreklileşti. Gece uykularımdan ediyordu beni. Hala uykum ara ara kesintili olarak bir buçuk saat uyuyabiliyorum, ağrılardan kaynaklı. Migrenim vardı daha öncesinde ara ara oluyordu hisediyordum. Şu anda aşırı migren ağrılarım var. Bu nedenle beni çökertiyor yatağa düşüyor. Açlık grevinden kaynaklı farklı ağrılarda hisediyorum. Bacak eklem yerleri ağrıları daha da arttı. Sıcak su torbası da ellerim için kan dolaşımımın azalmasından kaynaklı kullanıyorum. Çeşitli kendimize göre bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Merhem ve kremlerle ağrıları azaltmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince ileriki aşamada sakat kalmamak için sinirlerimizi koruyoruz. Kendimize birşeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Annem defalarca görüşme yaptı”

 

Annesinin Sultan Özakça’nın defalarca çeşitli görüşmeler yaptığını ifade eden Özakça, “Annem OHAL Komisyonu üzerinden bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama muhatap yok. Net bir şey söyleyemiyorlar. İki hafta içinde sonuçlar açıklanır denmiş. OHAL Komisyonu 100 kişi için karar veridğini açıklamıştı. Ama bunlar kim? karar ne, o bile belli değil. Kimseye bir tebliğ yapılmamış. Benimle ilgili bir karar olup olmadığını bilmiyoruz onu öğrenmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

“Annenim her yeri mosmor olmuştu”

 

Annesinin sürüklenerek gözaltına alınmasına ise Özakça şu sözler ile tepki gösterdi: “Annem geldi her yeri mosmor olmuştu. Ben öfkelendim. Daha fazla birşey yapmak istedim açıkçası. Oraya müdahil olmak istedim. Orada bir suç işleniyor. Bir anne yerlerde sürükleniyor. Bununla ilgili bir soruşturma açlıyor mu? Bunun suç olduğu görülüyor ama birşey yapılmıyor. Bütün anneler bütün aç kalan çocuklar için dünyanın her yerindeki aç kalan çocuklar ve anneler için emekçiler için adalet istiyorum. Böyle bir toplumsal rolüde yerine getirmeye çalışıyorum.”

 

“Tarihsel rolü kazanımla sonuçlandıralım”

 

“Beni işime geri döndürün işimi geri verin” diyen Özakça konuşmasını “Ekmeğini isteyen birileri için bu zulüm reva görülmemeli. Bu zulme gözler kapatılmamalı, kulaklar kapatılmamalı. Halkın bize sahip çıkmasını görüyorum, biraz daha gayret edelim beraber geldik bu aşamaya. Dünya çapında bir eylem oluştu ve bu beraber oluştu. Bu tarihsel rolü beraber kazanımla sonuçlandıralım” diye sürdürdü.

 

VİDEO HABER: İRFAN UÇAR / EREN GÜVEN

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 10.01.2018

2018-01-10T15:56:23+00:00