Nadir Yıldırım’dan Hasip Kaplan’a cevap: Üyelik kaydını sorguluyoruz

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın dün sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara sert tepki gösterdi. Özgürüz’e konuşan Yıldırım, “Söylediği sözler partimizi bağlamıyor. Kimsenin bizim arkadaşlarımızı zan altında bırakmaya haddi yoktur. Partimiz adına benzer şahısların söz söyleme ehliyeti yoktur” dedi.

 

Hasip Kaplan’ın parti üyeliğinin olup olmadığını bilmediğini söyleyen Yıldırım, “Partimiz Deniz Gezmiş’in Yaşasın Türk ve Kürt halkının kardeşliğini sözlerini temel destur edinmiş. Bunun ötesindeki her tutum bizce reddedilecek ve mahkum edilecek tutumlardır. Bahsi geçen şahsın vekilliği bittiğinden beri partimizle bir bağı olmamış. Üyelik kaydını sorguluyoruz, onu bile bilmiyoruz. Bu anlamda geliştirdiği sözler partimizi bağlamadığı gibi partimizin karşısında mücadele ettiği şeylerdir. Hiç kimsenin bizim arkadaşlarımızı zan altında bırakmaya hakkı da haddi de yoktur. Partimizin tutumu hızlıca kamuoyu ile paylaşılmıştır. Partimizin dışında bütün Kürt kurumları tutumlarını sergilemiştir. Bu kadar baskıya maruz kaldık, tutuklama oldu. Zalimce antidemokratik uygulamalara maruz kaldık. Ama adı geçen şahsı yanımızda görmedik. Hiçbir etkinliğimizde bulunmuş değil. Vekilliği bittiği günden bu yana genel merkeze uğrayıp bir çay içtiği bile yok. Partimiz adına partimiz politikaları ile ilgili benzer şahısların söz söyleme yetkisi de ehliyeti de yoktur” dedi.

 

“OHAL koşullarında kongreye gitmek başarıdır”

 

Partilerinin 11 Şubat’ta yapılacak kongre sürecine de değinen Yıldırım, “Zor süreçlerden geçiyoruz. Sadece biz değil dünya da zor koşullardan geçiyor. Dünyanın kan gölüne döndüğü bir süreçte, ülkemizin darbe marifeti ile kararnamelerle yönetildiği koşullardan geçiyoruz. OHAL koşullarında kongreye gidiyoruz. Bütün bu koşullarda en çok müdahale edilen ve zor kullanılan bir partiyiz.Eş başkanlarımız, vekillerimiz, belediye başkanlarımız ve binlerce partilimizin rehin tutulduğu bir süreci yaşıyoruz. Partimize ve tabanımıza dönük saldırılar iki yılını doldurdu. Şimdi bu koşullarda kongreye gidiyor olmak bizim için bir başarıdır. Komple bizi tasfiyeyi hedefleyen kapsamlı saldırılar ile yüz yüze kaldık ama tasfiye gerçekleşmedi. Bu kongre bizim genişleme kongremiz olacak. O nedenle hamle kongresi olarak görüyoruz bunu” diye konuştu.

 

“Hemen alınan bir karar değil”

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kongrede aday olmayacağı tartışmalarına ilişkin ise Yıldırım şu sözleri kullandı: “Demirtaş’ın kararı bütün kamuoyunda tartışılan bir durum oldu. Bu durumdan kaynaklı olarak kongremizin perspektifi coşkusu hedefi bu nedenle görünmüyor. Bu ülkede dikkat edin neredeyse 50 yıldır aynı insanlar köşe yazarlığı, sendika başkanlığı yapıyor. Neredeyse değişmez parti genel başkanları var. Partimiz kuruluş felsefesi itibari ile zihniyet mücadelesi veren bir partidir. Eş başkanlık sistemini hayata geçiren partiyiz. Cinsiyet kotasını eşitlik ilkesi içinde hayata geçiren partiyiz. Bu yüzden sayın eş başkanın kararı devrim niteliğinde ve örnek alınması gereken bir tutumdur. Sayın eş başkan akşamdan sabaha bu kararı vermedi. Ya da parti organlarımız akşamdan sabaha bu kararı değerlendirip bir karara varmadı. Bu karar bütün yönleri ve ayrıntıları ile tartışılıp eş başkanımızın öneri ve talebi ile gündemimize girmiş ve adım atılmıştır.

 

“Demirtaş siyaseti bırakmadı”

 

“Dostane bir çok eleştiri ve tepki alıyoruz. Bunlara büyük değer biçiyoruz. Değerli dostlarımızın ve partililerimizin de bu devrimci tutumun daha derinlikli düşünülmesi gerekiyor. Bu ülkenin değerli aydın ve yazarları Türkiye’de siyasetin kurumsallaştığı bir tutum olarak örnek göstermesi gerekiyor. Topluma ve köhnemiş siyasi yapılara ders olarak değerlendirebilirlerdi. Sayın eş başkanımız ile defalarca iletişimimiz oldu. Ben de bir süre önce kendisiyle bir görüşme gerçekleştirdim. Sayın eş başkan siyaseti bırakmadı. Mücadeleyi terk edip başka pozisyona geçmedi. Daha fazla çalışma istemi var biz bunu görüyoruz. Siyaset yapmak, güven oluşturmak, mücadele etmek sadece eş başkanlıklığın bir mercide bulunmakla olmayacağını bize gösterdi ve göstermeye devam edecektir. En birikimli ve yetenekli iki arkadaşımızı seçerek kongreye gideceğiz. Bunları da en çok destekleyenler de sayın Yüksekdağ ve Demirtaş olacak.”

 

VİDEO HABER: İRFAN UÇAR / EREN GÜVEN

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 10.01.2018

2018-01-10T16:26:23+00:00