Sur’da ailelere Cuma gününe kadar süre verildi

 DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Alipaşa ve Lalabey mahallelerinde başlatılan yıkım devam ediyor. Yıkımın devam ettiği mahallerde kalan aileler ise sık sık evden çıkarılmak ile tehdit ediliyor. Alipaşa ve Lalebey mahallelerine bugün giden polisler ailelere evden çıkmaları için Cuma gününe kadar izin verdiklerini söyledi. Aileler ise tapularının hala kendilerinde olduğunu ve evlerinin yıkılması için de imza dahi vermediklerini söyledi.

 

#ÖZGÜRÜZ’e konuşan Sur sakinleri, polisin kendilerine müsteşarın geleceğini ve bu yüzden yıkımın hızlandırılması gerektiğini söylediğini de ileri sürdü.

 

 

“Nasıl çıkalım”

Evini terk etmek istemeyen Zehra Büyülhan, “Ne oğlumun maaşı var ne benim maaşım var. Oğlum iki aydır boşta ve çalışmıyordu. Ne ev var ne başka birşeyimiz var nasıl çıkalım buradan. Ben zaten sakat ve yatalak durumdayım. Kaza geçirdim elim ve ayağım 3er defa kırılmış ve içinde platin bulunuyor. Onlardan 3 ay süre istiyorum kış bitsin ondan sonra gideyim dedim. 3 ay bize karışmasın ev arayıp bulalım bakalım kira verebiliyormuyuz veremiyormuyuz” sözleri ile yaşananların anlattı.

 

 

“Evimden çıkmak istemiyorum”

Akrime Hanas ise kendilerine Cuma gününe kadar izin verildiğini aktararak, “Emir gelmiş çıkmazsanız sizi zorla çıkartacağız dediler. Yalvardık onlara biz nasıl çıkalım ne yer var ne yurt var dedik onlara. Nereye çıkalım biz hiçbir yere de çıkamayız. Ama onlar da bize emir gelmiş zorla da olsa sizi çıkartacağız dediler. Burdan çıkarsak yapabileceğimiz hiçbir şeyimiz yok. İmkanımız yok ki bir ev kiralayıp oturalım. Ben evimi kesinlikle satmadım ve tapum elimde. Evimin yıkılmasına dair imza da atmamışım. Onlar kendi kendilerine demişler ki 2009 yılında her bir kat için 23 bin tl fiyat biçmişler. Ama ben evimden çıkmak istemiyorum. Eğer çıkmazsanız belediye gelip eşyaları depoya götürecek sizi zorla evden çıkartıp yıkacağız dediler” ifadelerini kullandı.

 

 

“Eşimin ölmesini bekleyin”

Evinden çıkmak istemeyen Şerife Aktaş ise eşinin felçli olduğunu ve polislerden eşinin ölümüne kadar süre istediğini ama buna rağmen tehdit edildiğini söyledi. Aktaş, “Sabah polis kapıma geldi. Cuma gününe kadar evimi boşaltmam gerektiğini ve ellerinde yıkım emri olduğun söylediler. Eşim felçli ve yatalak durumda. En azından onun ölmesini bekleyin dedim. Beklemiyorlarsa da o içeride yatarken gelip evimizi başımıza yıksınlar. Ben evimden çıkmak istemiyorum. Buradan çıkarsam gidecek bir yerim yok. Yiyecek ekmeği bile bulamıyoruz” diye konuştu.

 

 

Sur Platformu: Mücadelemiz sürecek

Sur’da başlatılan yıkımı ardından bir çok kurum tarafından oluşturulan Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya ise yaşananları “Vicdan” olarak değerlendirdi. Çetinkaya, “Hastalıklara yoksulluğa ve çıkarsa sokakta kalma ihtimallerine rağmen evlerinizden çıkacaksınız diye tutturuyorlar. Hem uluslararası hukukta hem de Türkiye hukukunda bu ailelerin haklı olduğu ortada. Sebep ne olursa olsun bu insanların zorla evlerinden çıkartılmasında haklı bir durum yoktur. Evinden çıkmak isteyenler oldu bunlara söyleyecek bir şey yok. Ancak aylardır burada zorla evinden çıkartılmak istenen yüzlerce aile var. Bunlar evlerinden çıkmak ve mahallelerinden gitmek istemiyorlar. Yasal olarak ta tapu ve mülk sahibidirler. Evlerini satmamışlar ve imza vermemişler. Bankaya yatan parayı bile almıyorlar çünkü burada kalmak istiyorlar. Ekonomik sosyal ve kültürel olarak burada rahatlar. Buradan taşınan ailelerin masrafları 5 katı artmış durumda. Ayrılanlar mutlu değil ve Sur’u özlüyorlar” dedi. Platform bileşenlerinin defalarca başvuru yaptığını söyleyen Çetinkaya bu başvuruların da reddedildiğini söyledi. Çetinkaya mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

 

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

VİDEO HABER : FERHAT SEVİM / MEHMET EROL

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 27.11.2017

 

 

 

2018-03-14T14:42:59+00:00