Maratonda Ali İsmail tişörtlerine el konuldu

 

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul’un düzenlediği Vodafone 39. İstanbul Maratonu bugün gerçekleştirildi. Anadolu yakasından start alan ve Avrupa yakasında son bulan maraton’da Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) gönüllü koşucuları da maratondaki yerini aldı. ALİKEV tişörtü ile maratona katılan çok sayıda kişiye polis müdahale edip, tişörtlerine el koydu. 

 

ALİKEV gönüllüre yerini aldı

Gezi Parkı direnişinde Eskişehir’de darp edilerek katledilen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerini hayata geçirmek için ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) gönüllü koşucuları da maratondaki yerini aldı. ALİKEV için koşacaklar arasında, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, CHP’li vekiller ve çok sayıda vatandaş var. ALİKEV’de destek artarken, alana girişte de polis arbedesi yaşandı. ALİKEV tişörtü ile maratona katılan çok sayıda kişiye polis müdahale edip, tişörtlerine el koydu. 

Olaya ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e konuşan CHP Milletvekili Erdal Aksünger, “Alana girişte polisler Ali İsmail’in tişörtü ile girenleri kenara çekip, bunlar ile giremezsiniz dedi. Bunun gerekçesini sorduğumuzda ise polisler Ali İsmail’in siyasi figür olduğunu söyledi” dedi. Polislerin kendisine de müdahale etmeye çalıştığına dikkat çeken Aksünger, “Bizim olduğumuz alandaki insanları bıraktılar fakat bizden sonra gelenleri tuttu polis. Polisler bana amirlerinin emri olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı’ndan birilerine ulaşmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

“Tişörtüme el koydular”

Alana girişte tişörtü çıkartırılan gönüllü koşuculardan Sıla Çınar ise olayı şu sözler ile anlattı: “İçeri girerken bir grup polis beni kenara geçti. Ne oluyor demeden üzerimdeki tişörtümü çıkarmamı istediler. Gerekçesini sorduğumda ise tişörtün siyasi figür olduğunu söylediler. Ben ise bunun bir vakıf olduğunu anlatmaya çalıştım. Fakat bunu anlatmama rağmen polisler tişörtümü çıkarttırıp el koydular.”

 

VİDEO HABER –  ZÜBEYDE SARI  / ONUR ÖNCÜ

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 012.11.2017

2017-11-12T13:22:33+00:00