CHP’li Şeker: Faysal Sarıyıldız Cizre’yi dünyayı gösterdiği için bedel ödedi

 

 

İSTANBUL – Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının yargılandığı davanın 4’üncü duruşmasına bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesinde devam edildi. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi görülen duruşmayı, HDP ve CHP’li vekiller, ulusları kuruluşların yanı sıra çok sayıda gazeteci izledi. Duruşmayı izleyen isimlerden biri de Yüksel Caddesi’nin simge isimlerinden biri olan Veli Saçılık ve CHP Milletvekili Ali Şeker  duruşma sonrası #ÖZGÜRÜZ’e konuştu. Saçılık, “AKP’li olmamak gibi bir suç işledik” derken Şeker ise “AKP’nin suçlarını ortaya kim çıkardıysa bedelini ödedi” diye konuştu.

Cumhuriyet, Özgür Gündem ve Yüksel eylemlerinin bir olduğuna dikkat çeken Saçılık şu ifadeleri kullandı: “Biz yüksek sesle AKP’ye itiraz ettik. AKP’li olmamak gibi bir suç işledik. Özgür Gündem ve Cumhuriyet’teki arkadaşlarımız da aynı bizim gibi AKP’li olmama suçunu işlediler. Bunu kitlelere biz gösterdik, itirazımızı yaptık. Gazeteci arkadaşlar ise bunun kitleler tarafından duyulmasına aracılık etti. İşte bunu suç olarak görüp yargılama başlattılar. Bugün Ahmet Şık’ı da yakından gördüm. Bana ve anneme selam söyledi. Sanki Ahmet Şık da bir Yüksel direnişçisi ben ise Ahmet Şık’ın haberlerine imza atmış biriyim. Burada olmak gerekiyordu ondan dolayı buarda olduk.”

 

‘Gazetecilik yapanlar rehin tutuluyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker de Cumhuriyet davası için ‘Zoraki’ ifadesini kullandı. Cumhuriyet davası için tahliye çıkması talebini dile getiren Şeker, “Aslında bir yargılama yapılmıyor. Gazeteciler ve gazetecilik yapanlar rehin tutuluyor” dedi.

AK Parti’ye muhalif olan herkesin ‘bedel’ ödediğini söyleyen Şeker, “Dünyada AKP’nin suçlarını ortaya döken kim varsa bunlar maalesef bedel ödüyor. Kimler bunlar mesela Veli Saçılık, Nuriye, Semih haksız görevden alınmalar ve KHK ihraçları ile ilgili bütün dünyaya gerçekleri gösterdikleri için onlar maalesef bugün işlerinden edilmiş durumdalar. Faysal Sarıyıldız, Cizre bodrumlarını dünyaya gösterdiği için onun bedelini ödedi. Bugün de MİT TIR’larında ki gerçekleri oraya insani yardım, mama ve çocuk bezi gitmediğini ki bugün Katar’ın eski yöneticileri de itiraf ediyorlar. Maalesef Cumhuriyet, Can Dündar ve Erdem Gül bunun bedelini ödüyorlar” sözlerini kullandı.

 

VİDEO HABER : ONUR ÖNCÜ – FIRAT YEŞİLÇINAR

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

31.10.2017

2017-10-31T15:51:55+00:00