Gazeteci Mustafa Hoş: Adalet adına utanılacak bir dava!

 

İSTANBUL – “6 yaşındaki çocuklarla evlenebilir”  sözleriyle büyük tepki çeken Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında  “Pedofili savunucusu”  diyen ve hakkında dava açılan  gazeteci Mustafa Hoş yaptığı açıklamada bu davanın “adalet adına utanılacak” bir dava olduğuna dikkat çekerek “bu ülkede pedefolinin suç olduğunu, kötü bir şey olduğunu anlatmak zorunda kalmam korkunç bir şey. Yıldız’ın o videodaki açıklamaları açıkça pedofili savunuculuğudur. Ve ben bunun böyle olduğunu söylemeye devam edeceğim” diye konuştu.

 

İki yıl önce Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, “6 yaşındaki çocuklarla evlenebilir” sözleriyle gündeme gelmiş ve büyük tepki çekmişti. Yıldız, bu sözlerinin yer aldığı videoyu sosyal medya hesabından paylaşan ve “Pedofili savunucusu”  açıklamasında bulunan gazeteci Mustafa Hoş hakkında  dava açmıştı. Çağlayan Adliyesinde bugün görülen dava sonrası Hoş konu ile ilgili #ÖZGÜRÜZ’e açıklamalarda bulundu.

 

Scope canlı yayınına katılan Hoş’un açıklamalarından başlıklar şöyle:

 

‘BU KONUŞMA BİR ÇOK MEDYA ORGANINDA YER ALDI’

“İzah etmekte zorlandığım bir dava durumu bu. Yargılandığım bir çok dava var ve halen devam edenlerde var. Ama en izahı zor dava bu.  Çıkmış ‘6 yaşındaki çocukla evlenilir’ diyor. Bunu dine dayandıran açıklamaları, hadisleri var. Ortada şu var; Bu kadar açık ve net olan bir şeyi ‘yok ben böyle bir şey söylemedim. Bu cımbızlanma’ diye kendini savunmaya kalkışıyorlar ve en acayip olanı böyle bir konuşmanın olmadığını var sayıyorlar. Oysa ki, bu konuşma olduğunda Milliyet’ten, Radikal’ine kadar her yerde bu video ile ilgili haberler vardı. Bütün bu haberler kaldırıldı. Video silindi. Yani bir hayalet haline geldi bu konuşma. Alacakaranlık süreci bu. Önce kendi yaptıkları şeyi siliyorlar. Bu iktidar’ın olan gücünden, etkisinden kaynaklı. Bunu silip, sonrada bu olmamış gibi ‘normal dininde, namazında olan bir insana haksızlık yapılmış’ gibi gündeme getiriyorlar.

 

‘ADALET ADINA UTANILACAK BİR DURUM’

Benim burada yargılanıyor olmam zaten saçma. Nasıl olurda ‘6 yaşında evlenilir’ diyen bir adama ‘pedefoli savunucusu’ dediğim için yargılanabilirim. Aslında ülkenin geldiği durumu da gösteren bir şey. Ülkem adına, Adalet adına utanıyorum. Şundan da çok rahatsızım: bu ülkede pedefolinin suç olduğunu, kötü bir şey olduğunu anlatmak zorunda kalmam korkunç bir şey. Hakikaten videoda yer alan ifadelere baktığınızda, özellikle bizim gibi ülkelerde bunu yaptığınız anda pedofilinin önünü alamazsınız! yani burada kast edilen şey içinde din var ama aslında bunun dinle alakası yok. Bu insanlar kendi zihinlerinde yarattıkları şeyleri dinle kapatacak kadar korkunç insanlar.

 

‘BÖYLE BİR KONUŞMA YAPMADIM DİYİP VİDEOLARI SİLDİRDİLER’

Bu konuşmanın yayın haklarını satın aldılar. Yani ‘yapmadım’ dediği bir konuşmanın yayın haklarını satın alıyorsun, bunu kullandığımız zamanda telif ihlalinden bir yaptırım uygulanıyor. Mesela sosyal medya hesabında bu videoyu kullandıysanız, hesabınız kapatılır. Çünkü telif yasasını ihlal etmiş oluyorsunuz. Telif hakkı tescil ettirildiği için bir çok yeren bu video kaldırılmış durumda. Asıl soru şu; bir çok yerden kaldırılacak kadar utanç verilecek bir konuşma ise bu, yapılması gereken şudur; “Evet ben böyle şeyler söyledim, yanlış yaptım’ Özür dileyip kendi anlayışına göre töbe etmesi gerekiyor. Ama bunu tam tersi ısrarla savunduğunuz zaman bu el altından dolaşmaya devam ediyor.

 

‘BEN BUNUN SUÇ OLDUĞUNU SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Bu anlayış açıkçası pedofili savunuculuğudur. Ve ben bunun böyle olduğunu söylemeye devam edeceğim. ‘Pedofili savunuyor’ demek bu ülkede suçsa, mahkeme de pedofiliyi savunma konusunda normal bir karar verecektir. Bunun artık tartışılacak bir tarafı yok.

Duruşmada katılan Yıldız’ salonda sözleri ve tavırlarıyla kavga çıkarmaya çalıştı. Hakimi fırçaladı. Kendisinin videoda bulunan konuşmasını olduğu gibi verdiğim için hakimin yanında bana ‘İslam düşmanı’ deme cüretinde bulundu. Bunun İslam’la ne alakası var. İslamı gerçekten savunan kişilerin bunlara karşı çıkması lazım. Daha sonra bu hareketleri nedeniyle hakim savunmayı dinlemeden  mahkeme salonundan çıkardı. Yani bu davranışları ve konuşmasıyla beni tehdit ediyor aslında. Salonda bana dönerek “Sözlerin Tayyip’e yetmedi de şimdi bize mi saldırıyorsun” sözünü sarf etti. Yani bu ülkede onların sahip olduğu  cürret ve küstahlık böyle.  Asıl mesele beni kişisel olarak tehdit etmeleri saldırmaları dava açmaları değil, asıl sorun bu karanlık zihniyetin yeterince deşifre edilmemesi ve ciddiye alınmaması. Mahkeme salonunda 3-5 tanıdığımın dışında kimse yoktu. Bu bu kadar önemsiz mi? Ben haklı olduğunu bildiğim her mahkemede varım. Ama burada tek başınasınız. Asıl sorun budur. Bu önemsiz dediğimiz şey bu ülkenin karanlığı.”

Çağlayan 17. Asliye hukuk mahkemesinde görülen dava duruşması mahkemece 15 Ocak tarihine ertelendi.

 

VİDEO HABER: ZÜBEYDE SARI  – ONUR ÖNCÜ

VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 16.10.2017

 

2018-03-01T16:25:44+00:00