Almanya Büyükelçi Erdmann Saraçoğlu’nu gezdi

ANKARA – Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Alman Mimar Paul Bonatz tarafından projesi çizilen ve yok edilmek istenen Saraçoğlu Mahallesi’ni gezdi. Erdmann, “Saraçoğlu iki ülkenin ortak mimari kültürünün simgesidir. Korunmaya, muhafaza edilmeye muhtaçtır” dedi.

 

Ankara Kızılay’da bulunan ve yıktırılma tehlikesi bulunan tarihi Saraçoğlu mahallesini Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin davetlisi olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann ziyaret etti.

Türkiye’nin ilk toplu konut ve lojman özelliğini taşıyan ve 1939’da Alman mimar Paul Bonatz tarafından projesi çizilen Saraçoğlu Mahallesi 1979’da Birinci Derece Kentsel Sit Alanı olarak tescil edilmesine rağmen 8 Şubat 2013’te Afet Riski Altındaki Alan ilan edilmişti. 75 bina ve 434 konuttan oluşan mahalle 17 Ağustos 2017’de de farklı ticari alanların yapılması için Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devredildi.

Tarihi sit alanının korunması için uzun süredir çaba gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, pek çok dava açmış ve kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Mahallenin projesini çizen Alman Mimar Paul Bonatz’tan hareketle Mimarlar Odası ve çeşitli sivil toplum örgütleri Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ı ziyaret etti. Mimarlar ve Büyükelçi Erdmann, Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’ni gezerek birlikte fotoğraf çektirdi.

 

 

Candan: İki ülke bir mimarın ortak değeri

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin kente kazandırılması için mücadelemizi yürütüyoruz. Saraçoğlu iki ülke ve bir mimarın ortak değeridir. İki halkın kültür birlikteliğine katkı sağlamak için çabalıyoruz. İki ülkenin değerini tanıtmaya çalışacağız” dedi.

Mimarlar 1927 Derneği Başkanı Lale Özgenel de Saraçoğlu Mahallesi’nin, Almanya’nın gelişen modern mimarisinin Türkiye’de yeniden yorumlanmasına büyük katkı sağladığını söyledi. Özgenel, “Bu mahalle Türk mimarlığını etkileyen bir mimarlık kültürü oluşturdu” dedi.

 

Bahçeci: Korunmalı ve yeniden işlevlendirilmeli

Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği (KORDER) Başkanı Müge Bahçeci de mahallenin çok önemli bir kültürel miras olduğunu söyledi. Bahçeci, “Saraçoğlu Mahallesi sadece mimari olarak değil oluşturduğu doğal çevre ve yaşantıyla Ankara’nın tarihinde ve belleğinde önemli bir yere sahiptir. Amacımız bu mahallenin korunması, yeniden işlevlendirilmesi Ankara halkının sosyal, kültürel katkıda bulunması ve yaşatılması önemlidir” diye konuştu.

 

Erdmann: Ortak mimari kültürün simgesi

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann “Saraçoğlu Mahallesi Türkiye ve Almanya’nın ortak mimari kültürünün simgesidir. Mahallede gökdelenler yok. İnsani boyutlarda binalar var. Doğal yapısı, ağaçları ve bitki örtüsü var. Korunmaya, muhafaza edilmeye muhtaçtır” dedi. Büyükelçi Erdmann, “Burayı gezerken geçmişte yaşadığım mahalleden anılarımı anımsadım. Benzer özellikler var. Saraçoğlu’nda bazı binalar geçmişi hatırlatmak adına müzeye dönüştürülebilir” şeklinde konuştu.

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 29.09.2017

 

2018-03-01T16:30:47+00:00