Sığdırılmayan ruh: Hatun Tuğluk / Ferhat Sevim yazdı

Yazı: Ferhat Sevim

 

Hatun Tuğluk neden hepimizin annesi oldu? Neden bir ölüye sarıldık hepimiz? Hatun Tuğluk bir gerçeklikti. Yaşayabileceğimiz en kötü ihtimallerden birinin daha gerçeğe bürünmüş hali. Tam da bu yüzden işte.

Şaşırmamak çok tehlikeli bir eşiktir. Bana soracak olursanız, tepkisizlikten bile daha yüksek bir noktadadır. Mevcut durumda her şeyi bekliyor olmak, gerçekleştiğinde dünyanın yıkılması gereken olayları bile sıradanlaştırıyor. Böyle bir “normalleşme”nin sonucu kaybetmekle doğru orantılıdır.

Bir diğer tehlikeli durumsa kanıksamadır. Belli ki şok hali, “kayıp kavrayışlara” sürüklüyor. Yıllardır dilimizde aynı şarkı; “bunlar daha iyi günlerimiz.” Korkunç! Bakın ne hale geldik. Hiçbir şey yapmasak bile umutla güzel günleri beklemeliydik. Mücadele edenlere bakıp en küçük iyi olma ihtimaline inanmalıydık. Peki biz ne yaptık? Kabullendik. Kaybetmeye dair bir orantıyla daha karşınızdayım işte.

Başka bir bakışa, kavrayışa ve yeni bir inanma biçimine ihtiyacımız var. Hiçbir şey, bizi bugünlerden daha kötüsünü yaşayacağımıza ikna etmemeli. Her yaptığı yanına kâr kalanların zulmünü yüceltmek yerine, zor zaman insanlarının mücadelesini yükseltmeliyiz.

Hatun Tuğluk’un boş mezarına zihnimizde dünyaları koyduk. Ama kabul edelim biz de o mezarın içindeyiz. Üstümüzde ölü vicdanlar var. Sadece nefes aldığımız için sıyrılmaya çalışıyoruz. Kurtulmak çabayı gerektirir, anlamlı bir çabayı.

Faşizm ve cehalet, kendine ait olduğunda bir mezara kahramanlığı ve inancı sığdırır. Ben biliyorum ki o mezara giren hatun ananın ölü bedeni değildi; hatun ananın bir mücadeleye bağlı ruhuydu. Sığmazdı oraya. O mezardan çıkansa bundan çok daha fazlası. O mezara sığmayanı içimize sığdırmalıyız.

Ne kötü günlerin bitmeyeceğine inanmak ne de iyi günlerin gelmesini beklemek gibi bir lüksümüz yok. Türkiye’de bir daha hiçbir gelen gideni aratmayacak. Bunu bilerek yaşama gerekliliğimiz var.

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 15.09.2017

 

2018-03-01T17:34:33+00:00