Sur’da yıkıma karşı çıkan yurttaşlara polis müdahalesi ve gözaltı

DİYARBAKIR –  Diyarbakır Sur ilçesinde Ali Paşa mahallesinde başlatılan yıkımlar bugünde devam ediyor. Evinin yıkılmasına karşı çıkan anne ve oğlunu ve başka bir yurttaşa polisin müdahale de bulunarak darp ettiği, havaya ateş açtığı ve bazı gözaltıların gerçekleştiği öne sürüldü. Yaşanan olay sonrası mahalleye giden #ÖZGÜRÜZ muhabirleri yurttaşlarla görüştü.

 

#ÖZGÜRÜZ kameralarının canlı yayında açıklamalarda bulunan mahalle sakinlerinin konuşmalarından başlıklar şöyle: Mahalleli bir kadın, kepçelerinin bir evi yıkmak istediğini ve evin sahibi olan yurttaşın buna karşı çıkması nedeniyle polis tarafından darp edildiğini dile getirerek şunları söyledi: “Evi yıkılmak istenen kişi karşı çıkan bir gence vurdular. Havaya ateş açtılar. Hasta bir annesi var. Anneyi de darp ettiler. Kadın karaciğer hastası.”

 

‘BENİ VE OĞLUMU DARP ETTİLER’

Oğlu ve kendisi darp edilen kadın, oğlunu jopla vurulduğunu, kendisinin hasta olduğunu dile getirerek; “ Evimi yıktırmak istemiyorum. Ben karaciğer hastasıyım, oğlumun ve karşı çıkanların yüzüne biber gazı sıktılar. Havaya ateş açtılar. Oğlumu gözaltına aldılar. Eşyalarım evin içinde kaldı ve yıktılar. Bu konuda dava açacağım hakkımı arayacağım” diye konuştu.

 

‘BATI’DA BUNLAR OLMUYOR, DOĞUDA AYRIMCILIK VAR’

Olaya tanık olan bir başka mahalle sakini genç ise şunları söyledi: “Polisler eşliğinde kepçeler evi zorla yıkmaya başladılar. Ev sahipleri karşı çıktı ve olaylar başladı. Bizde gidip olayı sakinleştirelim dedik. Fakat insanlara jopla vurmaya başladılar. 2-3 vurdular. Yere yatırdılar insanların suratına gaz sıktılar. 2 kişiyi gözaltına aldılar. Sözde demokratik bir bir ülkedeyiz güya. Kamulaştırma yapıyorlar ama insanları mağdur etmeden bunu yapabilirler. Buradaki halkı “Terörist” olarak gösteriyorlar. Türkiye’nin batısından bunlar olduğunda ses çıkarıyorlar ama burada olduğunda kimse ses çıkarmıyoruz. O CNN TURK, gibi tv’ler burada yok insanların sesi duyurulmuyor. Bize ayrımcılık yapılıyor. Biz burada mağduru oynamıyoruz. Herkesin hakkı neyse verilmeli.”

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

VİDEO HABER : FERHAT SEVİM  / MEHMET EROL

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 08.09.2017

 

2018-03-01T17:56:40+00:00