CHP’li Tanrıkulu: Erdoğan ve Soylu beni hedef göstermiştir

İSTANBUL – Hakkari’de silahlı İHA aracı tarafından köylülerin vurulmasına ilişkin belgeler ve açıklamalar paylaşan ve hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin manevi şahsiyetini aşağılamak” iddiasıyla TCK’nın 301. maddesi uyarınca, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma başlattı. Hakkında açılan  soruşturmaya ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Tanrıkulu,  soruşturma açılmasının anayasa ihlali olduğuna dikkat çekerek “İçişleri bakanı ve Sayın Erdoğan beni açıktan hedef göstermiştir. Bu nedenle soruşturma başlatıldı. Ben sivil köylülerin İHA tarafından  vurulduğunu açıkladım. Bundan sonrada korkmadan bu hak ihallallerini açıklamaya devam edeceğim” diye konuştu.

 

Tanrıkurulu’nun canlı yayındaki açıklamalarından başlıklar şöyle:

 

‘VURULAN İNSANLAR SİVİLDİ, BUNU AÇIKLADIM’

Yaşanan olaylar ilgili ilk açıklamayı parlamentoda yapmıştım. Bu hafta başında ise yaptığım basın toplantısı ve ardından olaya ilişkin açıklamalarıma devam ettim. Dolayısıyla iddialarımın arkasındayım. Dün de sosyal medya hesabımdan 15 tane tweet attım ve fotoğraflarda paylaştım. Sonuçta geçtiğimiz ayın 30’unda, Hakkari’nin 20 km öteside Tale köyü kırsalında Kanireş denilen yerde vurulan 4 kişi sivil vatandaştı ve Hakkari merkezde oturan şahıslardı. Ölen Mehmet Temel ve diğer yaralılar Musa Tarhan, İsmail Aydın ve İbrahim Sak, kendi köyleri olan bölgedeydiler. Sık sık o köye giden insanlardı. O bölgede 15 gün önce de piknik yapan insanlardı ve bu fotoğrafı da paylaştım. Daha sonra aynı bölgede bu insanlar vuruldu. Ben bu insanların sivil olduğunu vurguluyorum ve isim, yer ve zaman veriyorum. Dolayısıyla silahlı insansız hava aracının bu sivilleri vurduğunu dile getiriyorum.

 

‘HEDEF GÖSTERİLİYORUM’

Bu duruma ilişkin herhangi bir açıklama yapmıyorlar. Bu iddiama açıklık getirmek için o toplantıyı yapmıştım ama beni hedef gösterdiler. Dün İçişleri bakanı, bugün ise Cumhurbaşkanı beni açık hedef gösterdiler. Bunun ardından Ankara Cumhuriyet Baş Savcılığı soruşturma başlattı. Bu durum aslında bir parlamentonun ve yargının ne halde olduğunu gösteriyor. Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Baş savcısı gibi talimat verdi. Bu talimatın ardından Parlamentoya KHK ile kayyım olarak atanan Baş Savcısı da soruşturma başlattı. Sayın Erdoğan aynı zamanda parlamento üyesidir, parlamenterlerin hakkını eleştirel hakkını koruyacağına doğrudan doğruya hedef gösteren açıklamalar yaptı.  Bu parlamentonun yürütme organının çoğunluk partisinin Erdoğan’ın vesayeti altında olduğunu gösteriyor. Onların çizdiği sınırlar içinde ancak vekillik yapacaksınız deniliyor. Biz de buna yapmayacağız. Gerçekleri yurttaşlar adına söylemeye devam edeceğiz.

 

‘BU HAK İHLALLERİNİ AÇIKLAMA DEVAM EDECEĞİM’

Bana karşı başlatılan bu soruşturma Anayasa ihlalidir. Parlamentoda yapılan konuşmalar anayasa dahilindedir soruşturma daha başlatılamaz. Buna rağmen soruşturma başlatılıyorsa anayasanın da olmadığını kanıtlıyorlar. Onların bu soruşturmalarından korksaydık bu hak savunuculuğunu yapmazdık. Biz gerçekleri söylemeye ne pahasına olursa olsun devam edeceğiz. Yurttaşlarımızın haklarını, temel özgürlüklerini savunmaya devam edeceğiz. Buradan yurttaşlarıma sesleniyorum; nerede bir hak ihlali varsan bana bildirebilirsiniz. Cesaretle üzerine gidip kamuoyu ile paylaşacağım.”

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

VİDEO HABER : ZÜBEYDE SARI  / ONUR ÖNCÜ

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 08.09.2017

 

2018-03-01T17:54:08+00:00