Sur’da yıkım devam ediyor: Ali Paşa Halk ve Yas Evi yıkıldı

DİYARBAKIR – Diyarbakır Sur ilçesinde Ali Paşa mahallesinde başlatılan yıkımlar bugünde devam ediyor. Dün yıkılması planlanan Sur Alipaşa Halk ve Yas Evi halkın tepkisi nedeniyle yıkılmamıştı. Bugün halk ve yas evinde bulanan eşyalar çıkarılarak  iş makinalarınca yıkıldı. Haftalardır mahallede su verilmezken, yıkım öncesi alan tanker eşliğinde sulandı. Bu durum ise halktan ve platform üyeleri tarafından tepki çekti. Sur Halk ve Yas evi yıkıldıktan sonra yerine alanda başlatılacak yeni inşaat çalışmaları için şantiye kurulacağı dile getirildi.

 

#ÖZGÜRÜZ kameralarının canlı yayında aktardığı yıkım çalışmalarına karşı Sur’da Yıkıma Hayır Platformu üyeleri açıklamalarda bulundu.

 

‘HALKIN KENDİ İMKANLARIYLA YAPTIĞI YER YIKILDI’

#ÖZGÜRÜZ’e açıklama yapan Platform üyelerinden bir sözcü,  dün de yas evinin yıkılmak istendiğini fakat halkın tepkisi nedeniyle yıkımdan vazgeçildiğini dile getirdi. Bu yas evinin insanların kendi imkanlarını ile yapıldığını ve hala ikamet etmekte olan insanların yaşadığına dikkat çeken sözcü, mahalle sakinlerinin cenaze törenleri için hizmetlerini bu yas evinde gördüklerini ve buranın yıkılması sonucu mahallelinin bu törenler için başka hiç bir yere gidemeyeceğini ve bu nedenle bugünde yıkılmaması için mücadele edeceklerini dile getirdi.

 

Duruma tepki gösteren Platform üyeleri ve halkın  basın mensupları polis tarafından alandan çıkarıldıktan sonra Halk ve Yas evi yıkıldı.

 

 

 

 

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

VİDEO HABER : FERHAT SEVİM  / MEHMET EROL

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 07.09.2017

 

2018-03-01T18:06:38+00:00