Eğitim-Sen Genel Bşk. Aydoğan: Laik bilimsel eğitime saldırılara karşı ‘Artık yeter’ noktasındayız!

ANKARA – Ankara’da başlayan ‘Eğitimin Üç Şartı Çalistayı’na katılan Eğitim-Sen Genel Bşk. Feray Aytekin Aydoğan #ÖZGÜRÜZ’e yenilenen eğitim müfredatı, öğretmenlerin sürgün edilmesi ve eğitim politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Laik ve bilimsel eğitim konusunda ciddi endişeler taşıdıklarını, öğretmen sürgünlerinin hukuksuzca yapıldığına dikkat çeken Aydoğan “Çocuklarımızın geleceği için onlarca çalıştay ve yüzlerce eylem yapmak zorundayız. Bu hukuksuzluklara dur demek için artık yeter noktasına geliyoruz” diye konuştu.

 

Aytekin’in canlı yayında açıklamalarından başlıklar şöyle:

 

‘CİDDİ ENDİŞE VERİCİ DURUM YAŞANIYOR’

Eğitim meselesi her geçen gün Türkiye’nin kanayan yarası haline geliyor. Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamak üzereyiz. Bugün burada yaptığımız eğitim çalıştayı ve bunun dışında eğitim için yapılan bütün eylem ve etkinlikler bizim için önemli bir anlam taşıyor. Bugün ki eğitim sendikalarının varlığı ve özellikle 2012’de 4 artı 4 eğitim yasasından bu yana Türkiye’nin her yerinde okullarına sahip çıkma mücadelesi veren, çocuklarının bilimsel eğitim alması için mücadele veren velilerin burada da görünür olması da gerçekten çok önemli.

 

‘SALDIRILARA KARŞI HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ’

Evet bilimsel, laik eğitime her zamankinden daha fazla önem göstermek zorundayız. Biz eğitimciler ve veliler çocuklarımızın eğitimi süreci için çok ciddi endişeler taşımaktayız. Özellikle son yapılan ‘protokol’ meselesiyle bir takım dini yapıların, kamusal kaynaklar ayrılarak okullarda her türlü çalışma yapmalarının önünün açılması, hele bu ‘protokol’ yapılan derneklerden birinin de Ensar Vakfı olması, kamuoyu nezdinde ve hukuksal anlamda da hala vicdanlarımızda aklanmayan bu işlerin sürdürülmesi endişelerimizi her geçen gün arttırmakta. Bu çalıştay önemli bir adımdır fakat bu kadar bütünlüklü saldırılara karşın bizim onlarca çalıştay ve yüzlerce eylem örgütlememiz gerekiyor. Bizler, veliler ve çocuklarının geleceği için kaydı duyan herkesin bu mücadeleyi çok güçlü sürdürmesi gerekiyor. Bu karanlık gidişe hep birlikte bir dur dememiz gerekiyor artık.

 

‘ARTIK YETER NOKTASINDAYIZ’

Eğitimcilerin sürgünlerine ilişkin konuşursak; neden hala sürgün edildiklerine dair hukuksal bir gerekçe öne sürülmüş değil ki bunun için bir gerekçe sunulamaz biz Eğitim-Sen olarak sendikal faaliyet ve çalışmalarımızın hak kapsamında olduğu konusunda fiili mücadelemizi verdik hem de hukuksal onlarca kazanımımız yine onlarca Danıştay kararımız var. Arkadaşlarımızın sürgün edilmesi hukuksuzluğun geldiği boyutun bir kanıtı. 110 arkadaşımız bayram öncesi sürgün edildiği bilgisine ulaştık. Arkadaşlarımız içinde ciddi sağlık tedavileri görenler, bu tedavilerin akması ile engelli ailesi oldukları için engelli bakımları sorunları ortaya çıkmasını bir çok mağduriyetler oluştu. Okulların açılmasına 1 hafta kala yapılan bu uygulama ile 15 Temmuz darbe girişimi sonrası oluşan tüm travmaları daha da derinleştirmektedir. Yani binlerce eğitimci, yüzlerce çocuğun hakları  Anne Baba ile yaşam hakkı, öğrenci çocukların eğitim hakkı

MEB eliyle ihlal edilmiş durumda. Biz bunlarla ilgili tüm hukuksal mücadelemizi sürdürüyoruz, eylemsel olarak da arkadaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bizler Türkiye’nin her noktası tüm zorluklara rağmen çocuklarımızın başarılı olmasına dair verdiğimiz mücadeleye karşı saldırıları kabul etmiyoruz. ‘Artık yeter’ noktasındayız. Arkadaşlarımızın yanındayız, bu hukuksuzluklara haksızlıklara bir son verilmesi gerekiyor.”

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

VİDEO HABER : İHSAN ÇAĞRI BOYACI

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 07.09.2017

2018-03-01T18:00:23+00:00