Sendikal mücadele nedeniyle işten atılan Arkadaş Kitabevi çalışanları #ÖZGÜRÜZ’e konuştu

 

ANKARA  –  Arkadaş Kitabevin’den sendikal mücadelesi yürüttükleri için işten atılan işçiler, iş yerinde ciddi mobbing uygulanarak işten çıkarıldıklarını ve aynı sektörde başka kitabevlerinde çalıştıkları sırada eski işverenin baskısı ile tekrar işten çıkarıldıklarını dile getirdi. Sosyal-İş Başkanı Ebetürk ise, işveren olan kişinin eski emek mücadelesi veren bir işveren olduğuna dikkat çekerek “Sendikal hak engellenemez. Bu konuda açılan davalarımız var ve arkadaşlarımızın işe sendika ve işe iade talepleri için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

Ankara’da Arkadaş Kitabevlerinde sendikal çalışma yürüttükleri için mobbing uygulanarak işten çıkarılan Kitabevi çalışanları Sadık Kaya, Merve Yurdalan, Yasemin Özdemir ve örgütlü oldukları DİSK Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk canlı yayında #ÖZGÜRÜZ’E konuştu.

 

İşten atılan işçiler ve Sendika başkanı Ebetürk’ün  yaşanan gelişmeleri anlattığı konuşmalarından başlıklar şöyle:

 

‘İŞVEREN BAKANLIK KARARINA İTİRAZ ETTİ’

DİSK Sosyal İş Başkanı Metin Ebetürk: Altı ay önce Arkadaş Kitap evinde bir örgütlenme çalışması başlatmıştık. Orada ki arkadaşlarımızın desteği ile çalışmalarda çoğunluğu sağladık üyelik için. 2 Mayıs 2017 tarihinde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurarak yetki talebinde bulunduk ve başvuru sonrası Bakanlıktan ‘iş yerinde çoğunluk sağlanmıştır’ belgesi geldi. Ancak bizler, Bakanlığa başvuru sonrası Arkadaş Kitabevi’ne bir ziyaret gerçekleştirdik. ‘Burada toplu sözleşme ve yapıp çalışma koşullarını düzeltmek istediğimizi’ işverene bildirdik. Daha sonra çoğunluk tespitine dair belgeler elimize ulaştığında başta itirazı olmayan Arkadaş kitap evinin bir itirazı oldu bu tespit belgesine.

 

‘DAVA AÇILDI’

Bu itiraz İş mahkemelerine yapılıyor. Bu itiraz davası devam ediyor. Bu itiraz sonrası tekrar görüşmemiz oldu ve itirazlarını geri çekmeleri talebinde bulunduk. Fakat bize bu davanın sonucunu beklediklerini belirttiler. Bu dava yaklaşık olarak 1 yıl sürecek sanırım. Bizimde işten çıkarılan arkadaşlarımızın işe iade ve sendika hakları geri verilmesi için dava çalışmalarımız sürüyor.

 

‘İŞVEREN EMEK MÜCADELESİ VERMİŞ BİRİ’

İşten çıkarılan arkadaşlarımızın sayısı 8. Bunun yanı sıra baskı ile istifa ettirilenler var. Bunun yanında baskıyla iş yerinden istifaya zorlananlar var. Ciddi bir mobbing durumu var. Bunlarıda hukuk mücadelesi içinde değerlendireceğiz. Arkadaşlarımıza yönelik bu baskılar ve aynı zamanda, aynı sektörde başka iş yerinde çalışmalarının da engellenmesi kabul edilemez. Sektör itibariyle, bu alanlarda yer alan emek mücadelesi vermiş fakat işveren olan ve sermaye sahibi solcu arkadaşlarımız bulunmakta. Arkadaş kitabevi işverenine de görüşmelerde de söyledim; “Bu alanda en çok korktuğum insanlar eskiden solcu olan fakat sermaye sahibi olup sınıf değiştirenler.’ Bunu böyle ifade edeyim. Çünkü Arkadaş kitabevinde de böyle durumla karşı karşıyayız. Yani Ankara bilenen okurlarının tercih ettiği bir kitabevi zinciri. Yani işverenin de geçmişten emek mücadelesinden gelmesi içimizi acıtan başka bir durum olduğunun altını çizmek istiyorum.

 

‘HAKLARIM VERİLMEDEN İŞTE ÇIKARILDIM’

 

İşten atılan Sadık Kaya: Ben 7 yıldır Arkadaş kitabevinde yönetici pozisyonunda çalışıyordum. Sendikal çalışmalar sonrası işime son verildi. İhbar ve kıdem tazminatı ödenmeden işten atıldım. İşverenimizle sendikal faaliyet öncesi de bir çok konuşmamız olmuştu. Kendisine ‘İşçi maaşlarının düşük olduğunu ve çalışanların bu maaşla geçinemediğini’ söylememize rağmen maaşlara zam olmadı. Bende yönetici olarak sendikal faaliyet çalışmalarında arkadaşlarımla beraber hareket ettim. Örgütlü mücadeleye inan biri olarak bir çalışma yürüttüm. Sendikamız bu süre boyunca yanımızdaydı. İşverenle görüşmeler yaptı ve davet edildi fakat olumlu bir sonuç verilmedi. İşe iade davasını henüz açmadım ben yeni çıkarıldım işten. Dava için başvuru hazırlıkları yapıyoruz. Yani bu sendikal faaliyet nedeniyle çok fazla mobbing uygulanmaya başlandı. Benim çalıştığım şube değiştirildi. Yönetici olarak yaptığım işler elimden alındı. Kullandığımız mail hesaplarımız kapatıldı. Yalnızlaştırılmaya çalışıldım. Fakat örgütlü olduğumuz bunu başaramadılar.

 

‘ÇALIŞTIĞIM BAŞKA İŞ YERİNDEN DE ÇIKARILDIM’

 

İşten atılan Merve Yurdalan: Kitabevinde 1 yıl önce kasiyer olarak başladım. Sendikal çalışma yürüttüğüm zaman şahsıma iftira atılarak işten çıkarıldım. 1 yıllık bir sözleşme ile çalışıyordum. Bu sözleşme süregelen iş yerlerinde geçersizdir. Bende sendikal hakkımı almak için çalışmalarda yer aldım. İşveren Cumhur Özdemir talimatıyla yöneticiler tarafından çok fazla mobbing durumlarına maruz kaldık. İşten çıktıktan sonra aynı sektörde başka bir iş yerinde başladım fakat oradan da işten çıkarılmam sağladılar. Şu an bu sektörde çalışabileceğim bir yer yok. Sendikamız işe birlikte işe iade davası açıldı.

İşten atılan Yasemin Özdemir: Ben 6 ay süre dolmadan işten çıkarıldım. Hiç bir hak talep etmemem için yapıldı. Bende Merve ile başka iş yerinde çalışırken benimde bu iş yerinden çıkarılmam sağlandı.

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 16.08.2017

 

2018-03-14T17:32:50+00:00