Nuriye ve Semih için açlık grevi eyleminde olan Grup Yorum üyeleri: Direnişi büyüteceğiz

 

İSTANBUL – Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için açlık grevi başlatan Grup Yorum üyeleri ve eyleme destek verenler #ÖZGÜRÜZ’e konuştu. Açlık grevinde olanlar açıklamalarında  “İktidar tarafından saldırılar baskılar devam ettikçe açlık grevlerini direnişi büyüteceğiz” mesajı verdi.

 

Grup Yorum üyeleri tarafından İstanbul Küçük Armutlu’da başlatılan, TAYAD üyeleri ve Dersim’de oğlu için açlık grevine giren Kemal Gün’ün de aralarında bulunduğu açlık grevindekiler #ÖZGÜRÜZ’den Zübeyde Sarı’ya açıklamalarda bulundu.

 

Periscope canlı yayınında açıklamalarda bulunan eylemcilerin konuşmalarından başlıklar şöyle:

 

‘NE KADAR SALDIRIRLARSA BİZ O KADAR DOĞRU YOLDAYIZ’

Grup Yorum üyesi Betül Varan: Nuriye ve Semih’e destekle birlikte aynı zamanda amacımız Grup Yorum’a özgürlük. Birçok üyemiz tutuklu çünkü. Tutuklamalara karşı Çağlayan’da adalet nöbetleri başlatmıştık fakat bu nöbetlerde olan kardeşim ve bazı arkadaşlarımızda tutuklanmıştı. Bu tutuklamalar artınca eylemleri açlık grevlerine dönüştürdük. Çünkü bize başka çare bırakmadılar. Nuriye ve Semih’de 155 gündür açlık grevindeler, biz açlık grevinin meşruluğunu göstermeye çalışıyoruz ve ‘gerekirse ölüme de yatabiliriz’ demek istiyoruz. Nuriye ve Semih için yapılan eylemler engellenmesi, onların isimlerinin yasaklanması açık açık bir faşizmdir. Biz şunu diyoruz ‘Ne kadar saldırırlarsa biz o kadar doğru yoldayız.’ Gerçekten bu çok sıkıştıklarını gösteriyor. Nuriye ve Semih demek direniş demektir. Onların isimlerini anılmasını yasaklayabilirler ama halk meydanlara çıkıp Nuriye ve Semih demeye devam ediyor ve ne yaparlarsa yapsınlar yasaklayamayacaklar.

 

‘SÜRESİZ AÇLIK GREVİNDEYİM’

TAYAD üyesi Mehmet Güvel: OHAL ve KHK’lar ile bütün demokratik haklar insanların elinden alındı.Kimse sokağa çıkmaz derdini anlatamaz hale geldi. Bu koşullar altında Nuriye ve Semih, direnişin engellenemeyeceğini göstererek açlık grevine başladı. Tüm baskı ve işkencelere rağmen bu direnişi göstermesi insanlarda sahiplenme duygusu yarattılar. Nuriye ve Semih ülkemizde direniş için bir ışık oldular. Bununla birlikte bu direniş ülkenin ve dünyanın bir çok yerinde sahiplenilmeye başlandı.Bu direniş için bir şeyler yapmak ve katkı sunmak gerekiyordu. Bu nedenle Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilene kadar süresiz açlık grevi kararı aldım. Ölümse ölüm, tutuklanmaysa tutuklanma, hiç bir şey beni yıldırmayacak. Ölsem de benim yerimi dolduracakları  olduğu için gönül rahatlığıyla bu eylemi sürdürerek sonunda kazanacağımıza inanıyorum.

 

‘TEK TİP ELBİSE FAŞİZMDİR’

Türkiye’de faşizm Tek tip elbise uygulaması daha çok denedi ve buna karşı direnişlerle karşılaştı. İnsanlar ölümleri pahasına bu elbiseleri giyinmediler. Bunu dönem dönem tekrarlamaya çalıştılar hem içerde hemde dışarıda demokrat insanların ve çevrelerin mücadelesiyle başaramadılar.  Bu tek tip elbise uygulaması bir işkence ve insanlık dışıdır ve hiç bir tutsak, devrimci bunu kabul etmeyecekti.

 

‘BU ZULÜM ASIRLARDIR SÜRÜYOR’

Eyleme destek veren Kemal Gün: Ben 91 gün içinde bir mezat hakkıma kavuştum Nuriye ve Semih için bir eylemdeyiz. Onların talepleri yerine getirilmediği sürece bu eylemlere katılacağım. Çünkü faşizm her daim işkence ve zulmüne devam ediyor. Bu zulüm Osmanlıdan beri sürdü, bir asırdır yine sürüyor. Nuriye ve Semih 155 günü geçtikten sonra eylemleri artık ölüm orucuna giriyor. Bizler bu güzel insanlarımızın ölümünü istemiyoruz. Eğer öleceklerse bizde beraber ölelim. Ben şimdilik destek eylemindeyim fakat talepler kabul edilmez ise süresiz açlık grevine girebiliriz. Tüm halkımıza sesleniyoruz nerede olursa olsunlar

 

‘SALDIRI ARTTIKÇA DİRENİŞTE BÜYÜYECEK’

Grup Yorum üyesi Selma Altın: Ülkemizin çeşitli yerlerinde gösterilen direniş şunu gösteriyor; Bugün ülkemizde, sanatçısından, kamu çalışanına, halktan insanlardan buradaki babalarımıza kadar bütün herkesin nasıl bir araya gelebileceğini çok somut görüyoruz. Çünkü saldırılar topyekun tüm halka yapılıyor. Bu saldırılar tek bir elden geliyor AKP iktidarı tarafından yapılıyor. Fakat buna karşı işte burada devam eden direnişte olan babalarımızda burada memurda burada birlikte direniyorlar. Bu direniş hem Yorum üyeleri için, hemde KHK ile işlerinden edilen binlerce insanımız içinde yapılıyor. Saldırıların boyutu aslında direnişinde boyutunu belirliyor ve direnişte büyüyor. İnsanlar açlık grevlerine başladı ve muhtemelen de bu direnişler giderek büyüyecek saldılar devam ettikçe. İnsanların işkence görmesi, tutuklanmasının nedeni iktidarın bu direnişin büyümesi ile ilgilidir. Tek amacımız var direnmek ve insanlarımız eskisi gibi değil, daha uyanık daha sahiplenen bir noktadalar. Bize düşen görevde bu kitleselliği bu sahiplenmeyi daha da büyütmek.

 

‘GRUP YORUM İÇERDE DE DİRENİYOR’

Grup Yorum olarak her zaman halkımız ile birlikte direndik. 32 yıllık Yorum tarihinde en çok tutuklunun olduğu dönem bu dönem. Arkadaşlarımız içeride de Nuriye ve Semih için açlık grevi yaptılar. Yani içeride neyse dışarıda da yorum elemanları direnişini beste yapmakla sürdürüyorlar. Tutuklu elemanımız çok ama Yorum tarihi en çok elamanının olduğu sürecide yaşıyoruz. Yeni bir albümümüz de çıkacak tüm mücadelemiz üretimimiz devam edecek.

 

VİDEO YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 10.08.2017

 

2018-03-14T17:58:07+00:00