Soruşturma dosyası ‘Faili meçhul’ olan Aydoğan: Devlet kendi mahkemesinin kararını tanımıyor!

 

İSTANBUL –  Dört yıl önce Gezi Direnişi sırasında polisin gaz fişeği atması sonucu ayağından yaralanan Aydın Aydoğan’ın polisler hakkındaki şikayeti ile ilgili soruşturma dosyanın ‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’  gönderildiği ortaya çıktı. Yaşanan bu gelişmeye ilişkin #ÖZGÜRÜZ’e konuşan Aydoğan “Devlet kendi mahkemesinin verdiği kararı tanımıyor. Gezi’den ‘terörist’ çıkaramaya çalışanların hepsi ‘terörist’ çıktı” dedi.

 

Aydoğan’ın periscope canlı yayınında açıklamasından başlıklar şöyle:

“Önce şöyle söyleyeyim, Çağlayan adalet sarayı önündeyiz, önceki ismi ile İstanbul adliye sarayı, şimdi ki ismi ile Adalet Sarayı Mehmet Selim Kiraz yerleşkesi. İşte hükümet 4,5 yıldır bunlar üzerinden yürüyerek, dini ve milli şeyleri kutsayarak değersizleştirdiğini bir de adliye binalarından anlıyoruz. Dosyamın da savcısı olan ölen Mehmet Selim Kiraz’ın ismi verildi.

 

‘İSTANBUL VALİLİĞİ SORUŞTURMAYA İZİN VERMEDİ’

4,5 yıl önce ilk şikayetimi yaptığımda 17-25 Aralık operasyonlarının ardından görevden alınan savcı Adnan Çimen’di. İlk görüştüğümde bana “Sorumluların bulunacağını” söyledi. Soruşturma kapsamında 16 polise ulaşıldı. 16 polisin alınan ifadelerinin hepsi “Olay günü nerede olduğumu hatırlamıyorum” gibi basmakalıp ifadelerle olayı geçiştirmeye çalıştılar. Daha sonra dosyaya bakan ölen Mehmet Selim Kiraz’ın dosyayı ‘Ulusal kriminal dairesine göndermesiyle, burada tespit edilen görüntüleri adı soy adı, kask numaraları belli olan polislerin ifade çağrılmasıyla ve İstanbul Valiliğinin konuya müdahil olmasıyla iş tam bir çıkmaza döndü. Vali Vasip Şahin “soruşturmaya izin verilmediğine’ dair yazı gönderdi. Biz bunla ilgili avukatımla beraber İstanbul Bölge İdare mahkemesine yaptığımız itiraz neticesinde mahkeme bizleri haklı bularak ‘Valiliğin böyle bir yetkisi olmadığına, soruşturmanın devam etmesi gerektiğine’ yönelik karar verdi.

 

‘NÖBETÇİ SAVCIDAN AYDOĞAN’A, “SİZ HALA AKILLANMADINIZ MI?”

Geçtiğimiz günlerde  soruşturmanın akıbetini öğrenmek amacıyla geçen günlerde adliyeye gelerek soruşturma bürosuna gittim ve soruşturmanın ‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’na gönderildiğini öğrendim. Bunu öğrenince ‘nasıl böyle bir şey olabilir’ diye tepki gösterdim ama soruşturma bürosunda olan görevliler ‘biz bu konuda bilgi sahibi değiliz’ dediler. Sonra

‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’na ulaştık ve bir görevli ile görüşerek, oraya neden gönderildiğine ve dosya ile ilgili neler yapıldığına dair  bir yazı istedik. O gün oradaki nöbetçi savcı ile görüştüm. Savcı bana ağzı alınmayacak hakaretler ederek bana “Senin bu ayağın Gezi’den mi sana eser kaldı” dedi. Ben de “Evet” cevabını verince “Hala akıllanmadınız mı?” karşılığını verdi. Bende tekrar ona cevaben “Akıllanmadık, bizim öyle bir niyetimiz yok!, biz bu işleri kayıt altına alıyoruz. Sizin durduğunuz yerle bizim durduğumuz yeri kayıt altına alıyoruz” dedim. Yani dilekçeden birer örnek almakla bu işin böyle olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Şu anda geldiğimiz nokta burası.

 

‘DEVLET KENDİ MAHKEMESİNİN KARARINI TANIMIYOR’

Soruşturmada ifadeleri alınan 16 Polis’ten 9 tanesi FETÖ’den açığa alınmış, 4’ü içerde 5’i hakkında soruşturma devam ediyor. İstanbul Vali’si 16 polis hakkında da soruşturma izni vermemişti. Bununla ilgili ek soruşturma açılsın buna da izin verilmedi. Şüpheli 5 polis kriminal dairesi tarafından görüntülerden tespit edilen polisler fakat hala görevdeler. Yani dosyanın ‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’  atılmasının sebebi şudur: Devlet kendi mahkemesinin verdiği kararı tanımıyor. 1. İdare mahkemesi üst mahkemedir. Bu mahkemenin verdiği kararı tanınmıyor peki biz nereye başvuracağız başımıza bir şey geldiğinde?  Valiliğin ve Savcılığın böyle bir garabet şekilde dosyayı ‘Faili meçhul’e atılmasına ne denir bilemiyorum, Akıl şaşkınlığı içindeyiz. 4,5 yıl, 6 savcı, 736 sayfalık dosya ve geldiğimiz yer soruşturmanın en başındaki yer. Ayrıca tazminat davası da açmıştık, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valiliği adına, orada da böyle gerekçeler sundular. Önce dediler “Vurulduğunu ispat edemedi” bunu ispat ettik sonrada inkar ettiler ve yine kabul etmediler. Yani şu çıkıyor ortaya ki, devlet bu işlere direk müdahil olup müdahale ettiği ortaya çıkıyor.

 

‘BİR AĞACA SARILDIĞIMIZ GİBİ BİRLEŞEREK KAZANACAĞIZ’

Tayyip Erdoğan sürekli “Gezi Park’ın arkasında dış güçler vardı, bunlar teröristtir” diye dillendiriyordu 4,5 yıl sonra geldiğimiz nokta ise o dönemin Valisi ve görevli polisleri terör’den gözaltında tutuklu. Gezi’den terör ve terörist çıkarmaya çalışanlar için anlaşıldı ki aslında kendileri terörist. Bu dosya hakkında hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesine ‘Etkin soruşturma yapılmadığına dair’ bir başvuru yapacağız. Buradan da bir sonuç  çıkmayacağını biliyoruz çünkü çay toplama hasatı geliyor yakında! sonra ise AİHM’e gideceğiz. Buradan da bir şet çıkmayacağız çünkü meydanlarda sürekli “Parasını verir yolumuza devam ederiz” diyor. Bizim bu işi para için yapmadığımızı anlayacaklar bir gün. Biz bu ülkede bir ağaca sarıldık tutunduk ve birleşerek de kazanacağız.”

 

NE OLMUŞTU ?

Gezi Parkı gösterileri sırasında polisin attığı biber gazı kapsülünün ayağına gelmesi sonucu yaralanan Aydın Aydoğan kendisini vuran polisler hakkında soruşturmanın akıbetini öğrenmek amacıyla geçen günlerde savcılığa başvurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın çalışma talimatı uyarınca suçun soruşturmasının ‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ tarafından yürütülmesi öngörülmüştür” denildi. Aydoğan, dosyada 12 Temmuz tarihli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Burhan Görgülü tarafından imzalanan raporla dosyanın Faili Meçhul Suçlar Bürosu’na devredildiğini öğrendi. Aydın Aydoğan’ın aldığı raporda “Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2016/126756 soruşturma sayılı evrakı üzerinden şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş ve olayın asıl faili açısından dosyada daimi arama kararı verilmiş olup, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın çalışma talimatı uyarınca suçun soruşturmasının ‘Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ tarafından yürütülmesi öngörülmüştür” denildi.

 

HABER: ONUR ÖNCÜ / ZÜBEYDE SARI

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 10.08.2017

2018-03-14T17:52:01+00:00