Şapatan Köylüleri ‘işkence ve gözaltı’ olayını #ÖZGÜRÜZ’e anlattı

 

HAKKARİ – Hakkari Şemdinli Altınsu (Şapatan)  köyü bölgesinde  geçtiğimiz pazar günü yaşanan çatışma sonrası askerler köye baskın düzenlemiş ve köylülere işkence ettiği öne sürülerek gözaltına almıştı. Serbest bırakılan köylüler yaşananları #ÖZGÜRÜZ canlı yayınında anlattı.

 

‘ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİLER’

Muhabirimiz Ferhat Sevim’e konuşan iki köylü, Askerlerin sabah saatlerinde köye baskın düzenlediklerini ve evlere girdiklerini söyledi. Evlerden dışarı çıkarıldıklarını dile getiren köylüler, “Neden terör örgütüne yardım ediyorsunuz” “Bunları öldürelim, kafalarına sıkalım” diyerek tehdit edildiklerini, hakarete uğradıklarını kafalarına silah dayayarak darp edildiklerini ve vücutlarının bir çok yerinde darp izleri olduğunu belirtti. Gözaltına alındıktan sonra da Şemdinli’ye götürüldüklerini, iki gün gözaltında kaldıklarını söyleyen köylüler işkencenin gözaltında da devam ettiğini dile getirdi.

 

 

‘OĞLUM BAYILMASAYDI BİZİ ÖLDÜRECEKLERDİ’

Askerler tarafından işkenceye uğradığını söyleyen Köy sakini Cevdet Girgin ise yaşananları şöyle anlattı: Sabah 04:00 sıralarında kapı çaldı, kapıyı açar açmaz üstüme saldırdı askerler. Beni dövmeye başladılar,  sonra beni bırakıp annemi dövdüler. Annemin tansiyon ve şeker hastalığı vardı yaşlı olduğu için o yere düşünce tekrar bana saldırdılar. ‘Seni öldüreceğiz’ diye dövmeye devam ettiler. Sonra ben bayılmışım ve sonra nasıl bırakıp gittiklerini bilmiyorum. Vücudumda darp izleri var. 89 yaşındaki Zekiye Girgin ise şunları söyledi: Biz ne yaptık da başımıza bu geldi. Allah kabul etmesin hakkımızı bırakmasın. Ben oğlumun hakkımı kendi hakkımı istiyorum. Bu yapılanları onların yanına bırakmayacağız hakkımızı savunacağız. Bize hakaret ettiler, bizi dövdüler, eğer oğlum bayılmasaydı öldüreceklerdi bizi.

 

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz Pazar günü Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı 2 bin nüfuslu Altınsu (Şapatan) köyü bölgede yaşanan çatışma sonrası köy ablukaya alınarak sabah saatlerinde askerlerce basıldı. Dihaber’de yer alan habere göre, baskın sırasında köylülerin meydanda toplanarak işkenceden geçirildiği öne sürülmüş ve köylüler gözaltına alınmıştı. Köylülere yönelik işkencenin İlçe Emniyet Müdürlüğünde de sürdüğü iddia edilmiş gözaltına alınan 36 köylüden 20’si serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılanlar daha sonra Şemdinli Devlet Hastanesi’nde darp raporu almaya gittiği ve  köylüler bu kez de darp raporu verilmediğini ve doktorun hakaret ve ırkçı söylemlerine maruz kaldıklarını anlatmıştı.. E.Ç isimli doktorun polisi çağırarak bir kişinin yeniden gözaltına aldırdığı ve Köylülerin, doktor E. Ç.’nin kendilerine, “Bu olanlar sizin hatanız. Siz devlete yardım etmiyorsunuz” dediğini belirtmişti.

 

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

© ozguruz.org Türkçe

Tarih 09.08.2017

2018-03-14T18:03:36+00:00