Kabinede saray dizaynı / İrfan Uçar yazdı

Anayasa’yı değiştiren ve tartışmalı 16 Nisan Referandumu’nun ardından gündeme gelen kabine revizyonu gerçekleşti. Kabinede Adalet Bakanlığı’na gelenekten gelen Abdülhamit Gül getirilirken, Rıza Milletvekili Osman Aşkın Bak Gençlik ve Spor bakanı yapıldı. Tuğrul Türkeş, Bahçeli’nin ricası üzerine kabine dışı kalırken, Numan Kurtulmuş kızak bakanlığa getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım bir araya geldi. Yıldırım daha sonra yeni Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. 11 bakan değişti,  6 yeni isim eklendi, 5 bakanın da yeri değişti. Başbakan Yardımcılığına eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ getirildi. Bozdağ, hükümetin en çok tartışılan uygulamalarını kabul edilebilir hale getiren söylemleriyle bilinen bir siyasetçi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeri değişmedi. Şimşek ekonominin kurmayı. Ekonominin kötüye gittiğine dair pek çok analistin tespiti var. Her ne kadar hükümet içinde bazı frekans farklılığı olsa bile özellikle Avrupa ve uluslararası finans çevreleriyle olan ilişkiler nedeniyle Şimşek’in yeri değişmedi.

Adalet Bakanlığı’na gelenekten bir isim

Başbakan Yardımcılığı’na Hakan Çavuşoğlu getirildi, bu yeni bir isim. Adalet Bakanlığı’na Antep milletvekili Abdülhamit Gül getirildi. İmam Hatip kökenli ve Milli Gençlik Vakfı’nda bir dönem üst düzey yöneticilik yapmış, Saadet Partisi, HAS Parti gibi gelenekten gelen bir isim.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na Fatma Betül Sayan Kaya yerini korudu. Yakın zamanda Hollanda ile yaşanan krizde Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla gittiğine dair söylemleri vardı. Başbakan Yıldırım’ın Hollanda hükümeti ile diyaloğu sonrasında Bakan Sayan Kaya’nın Türkiye’ye dönmesi yönündeki isteğini reddetmiş ve Hollanda polisi tarafından derdest edilip sınır dışı edilmiş bir siyasetçiydi. Sayan Kaya için, Başbakan Yıldırım’a rağmen yerini koruduğuna dair yorumlar var.

Sarıeroğlu eski HAK-İŞ yöneticisi

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerini korudu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 1979 doğumlu ve HAK-İŞ’te yöneticilik yapmış Jülide Sarıeroğlu getirildi. Sarıeroğlu bir süre önce Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği gerekçesiyle gündeme gelmişti. Hesabı mavi tikli olmasına rağmen Sarıeroğlu hesabı sahiplenmemişti ve hesap kapatılmıştı. Oysa mavi tikli hesaplar, bir dizi güvenlik aşamalarından geçtikten sonra tanımlanan bir güvenlik sistemi. Sarıeroğlu daha sonra yeni hesap açmış ve bu şekilde kamuoyuna yansımıştı. Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu’nun yerine geçmiş oldu. Müezzinoğlu’yla bir takım problemler yaşandığına dair kulislere yansıyan dedikodular var.

Özhaseki, geçmişine rağmen yerini korudu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yerini korudu. Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı idi, zira FETÖ’nün ekonomik gücünü oluşturan Kayseri merkezli sermayenin büyümesinde rolü olduğu söylenen bir isim. Ama bugün FETÖ karşıtı söylemleriyle öne çıkıyor. Geçmişte FETÖ’nün büyümesinde ciddi rolü olduğu yönünde pek çok kesimin eleştirileri bulunuyor.

Damat Albayrak’ın terfisi 2019 sonrasına

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu değişmeyen isimlerden birisi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybetçi yeri değişmeyenlerden. Değişmeyen isimlerden biri de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Beraat Albayrak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Albayrak’ı pek çok kişi Başbakan Yardımcısı olarak da bekliyordu. Ancak öyle gözüküyor ki henüz zamanı değil denilmiş. Zira 2019 seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak adı geçen isimlerden biri.

Bak Gençlik ve Spor bakanlığına getirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yeni bir isim atandı: Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak. Bak, Meclis’te herkese sataşmasıyla öne çıkan bir isim. CHP’li Mehmet Bekaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü sırasında bir açıklaması vardı. Bekaroğlu şöyle bir şey söylemişti. Adalet Yürüyüşü’nü provoke etmeye dönük olarak AKP Rize Milletvekillerinden birinin başkanlığında bir toplantı yapıldı. Bir takım gençlik gruplarının Adalet Yürüyüşü’ne sataşacağı yönünde bir ifşası vardı. Bekaroğlu isim vermemişti, Bak’ın ismine de işaret etmemişti. Ama Rize’nin üç milletvekili var, bunlardan biri de Osman Aşkın Bak. Bak, Gençlik ve Spor Bakanı oldu, bir korelasyon kurulur mu bilemiyorum.

Faruk Çelik gitti Fakıbaba geldi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Urfa milletvekili Ahmet Eşraf Fakıbaba getirildi. Fakıbaba Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı idi. İkinci dönem de başkanlığa aday oldu, ancak AKP Urfa milletvekilleri Fakıbaba’nın önüne geçmiş ve Erdoğan’a başka isim önermişti. Ancak Fakıbaba ısrar etmiş ve Erdoğan’a rağmen bağımsız olarak belediye başkanı seçilmişti. Erdoğan bu trenden inen bir daha binemez, treni kaçırır demişti. Fakıbaba bağımsız belediye başkanı iken yeniden AKP’ye dönmüştü. Fakıbaba, bakanlığın kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi.

Soylu’nun kalması OHAL’in devamının garantisi

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi yerini korudu. Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı’ndaki yerini koruması OHAL ve uygulamalarının aralıksız olarak süreceğinin işareti olarak değerlendiriliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan yerini korudu. Aslan’ın yerinin değiştirilmesine dönük bir takım bilgiler kulislere yansımıştı. Yerini koruması, bu kabinenin doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulduğunun da işareti olarak görülüyor.

Kurtulmuş’a ‘merkez vali’ gibi kızak bakanlık

Eski Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Kültür ve Turizm Bakanlığı verildi. Çok etkili bir isimdi ya da en ön plandaki isimdi. Deyim yerinde ise Kurtulmuş “Merkez Valisi” yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bakanlıklar içinde “kızak bakanlık” olarak da değerlendirilebilir. Kurtulmuş, bir başka partinin üst düzey yönetici iken AKP’ye katılan bir siyasetçiydi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu değişmedi. Ancak Sağlık Bakanlığı’na Ahmet Demircan getirildi. Sağlık Bakanlığı’nda özellikle Şehir Hastaneleri projelerinde hükümeti de zora sokacak, tartışmaların içine çekecek bir takım dedikodulardan söz ediliyor.

Tuğrul Türkeş kabine dışı kaldı

Özetle Mehmet Müezzinoğlu, Akif Çağatay Kılıç, Veysi Kaynak, Faruk Çelik, Nabi Avcı ile Tuğrul Türkeş kabine dışında kaldı. Türkeş, MHP Genel Başkan Yardımcığı’ndan ayrılıp AKP’ye katılan bir siyasetçi idi. Özellikle 16 Nisan Referandum sürecinde MHP-AKP’nin ittifakı, kader birliği vardı. Tuğrul Türkeş’in kabine dışı bırakılmasının nedenlerinden birisinin Devlet Bahçeli’nin bir ricası üzerine olduğuna dair kulis bilgiler var.

Faruk Çelik, neredeyse bütün AKP hükümetlerinde yer alan bir isimdi. Son olarak Urfa’dan milletvekili seçilmişti. Kabinede Cumhurbaşkanının insiyatifinin olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

© ozguruz.org Türkçe  

Tarih 20.07.2017

 

2017-07-20T12:56:20+00:00