Halklar, 16 Nisan’da demokrasiyi veya diktatörlüğü oylayacak

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen İnsan Hakları ve Demokrasi zirvesinde konuşan gazeteci-yazar Can Dündar, Türkiye’de bir diktatörlük sürecinin yaşandığın, buna karşı çıkan herkesin anti-demokratik politikalarla karşılaştığına dikkat çekerek, “Türkiye halkları, 16 Nisan’da demokrasiyi veya diktatörlüğü oylayacak” dedi.

Geneva Summit for Human Rights and Democracy (Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi) bu yılki konferansı sabah saatlerinde Cenevre Uluslararası Kongre Merkezi’nde başladı. Konferansa dünyanın birçok yerinden siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, insan hakları kurum ve kuruluşları temsilcileri de katıldı. Konferansa davetli olan özgürüz.org Genel Yayın Yönetmeni ve gazeteci-yazar Can Dündar konferasında bir konuşma yaptı.

 

Dündar: Avrupa sessiz kalmamalı

Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ile medya kuruluşları ve gazetecilere dönük  yapılan anti-demorkatik politikaları dikkat çeken Dündar, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından Tayyip Erdoğan’ın kendi gücünü pekiştirmeye yarayacak politikalar gerçekleştirdiğini söyledi. Tayyip Erdoğan ve yönetimi tarafından Türkiye’de ortaya konan anti-demokratik politikalara rağmen Avrupa’nın sessiz kalmasını eleştiren Dündar, Avrupa’nın sessiz kalmasının kabul edilmeyeceğini dile getirdi.

 

‘Diktatörlüğe karşı çıkan herkes saldırı altında’

OHAL süreciyle birlikte Türkiye’de yaşanan tutuklamalar ve baskılara değinen Dündar, “Erdoğan’ın diktatörlüğüne duran herkes tutuklanıyor. Basına saldırılar gerçekleştiriliyor. Bugün onlarca gazeteci cezaevinde tutuluyor” dedi. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumu değinen Dündar, Erdoğan’ın rejim değişikliğine gitmek istediğini söyledi. Dündar, “16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumda demokrasi veya diktatörlük oylanacak” diye konuştu.

 

2018-04-10T16:38:39+00:00